Wall Street се противопостави на изненадващо слабите данни за пазара на труда в САЩ от петък.
Американският индекс на сините чипове Dow Jones се повиши с 0,8 процента, S&P 500 - с 0,9, а технологичният Nasdaq с 0,7 процента до 12 459 пункта.
S&P 500 и Nasdaq вече постигнаха нови рекорди в четвъртък, преди статия за ограничените производствени цели за ваксината от германската компания Biontech и нейният американски партньор Pfizer частично да унищожи ръстовете.
За седмицата S&P 500 се повишава с 1,7%, Nasdaq - с 2,1%, а Dow - с 1%.
И в петък на пръв поглед имаше лоши новини за пазарите: Наетите американци извън земеделието са се увеличили с 245 хил. спрямо предходния месец, като равнището на безработица е спаднало с 0,2 процентни пункта до 6,7%, сочи доклад на Министерството на труда от петък. Това е най-слабата стойност от май. Анализаторите очакваха средно 445 000 нови работни места.
Коефициентът на участие на работната сила и съотношението на заетостта и населението намаляват, което е негативен признак за състоянието на икономиката.
Петъчният доклад за заетостта беше публикуван в момент, в който броят заразени с коронавируса американци продължава да расте. В четвъртък властите в страната отчетоха рекорден брой новозаразени, смъртни случаи за ден и хоспитализации.
Въпреки това водещите индекси отбелязаха четвърта поредна седмица на повишения, съобщава CNBC.
Може да има различни причини, поради които цените на акциите да се покачват въпреки слабите данни на пазара на труда. От една страна, данните не са толкова лоши, колкото изглеждат на пръв поглед. Брад Макмилън, главен изпълнителен директор на Commonwealth Financial Network, анализира пред американската борсова медия CNBC, че средното работно време е „останало силно" през последния месец. Това показва, че търсенето на работна ръка остава здравословно като цяло.
От друга страна, има надежда за компромис за новия пакет стимули. От месеци републиканците и демократите спорят за по-нататъшна помощ, а сега двупартиният компромис по пакет на стойност 908 милиарда щатски долара изглежда възможен. Слабите данни за пазара на труда увеличават натиска върху страните да намерят решение.
Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси и лидерът на републикаците в Сената Мич Маконъл са провели телефонен разговор в четвъртък за първи път от президентските избори насам. По-рано Пелоси и лидерът на демократите в Сената Чък Шумър подкрепиха заедно двупартийно предложение за нов пакет стимули в размер на 908 млрд. долара, а Маконъл, от своя страна, представи алтернативно предложение за 500 млрд. долара.
Трето, данните за пазара на труда са алармен сигнал за Федералния резерв на САЩ, казва икономистът от VP Bank Томас Цитцел. „Следователно председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл ще трябва да направи още една крачка напред. Предполага се, че това ще продължи и през текущата година“.
Разхлабената парична политика на централните банкери се счита за важен двигател за възстановяването на фондовите пазари след краха заради коронакризата. Инвеститорите реагираха с облекчение на решението на държавите от ОПЕК и техните съюзници да увеличат производството на петрол много предпазливо от януари. С покачването на цените на петрола и акциите на големите петролни компании като Chevron и Occidental Petroleum бяха много търсени. Книжата на Chevron поскъпнаха с 3,6 процента, акциите на Occidental Petroleum - дори с 12,2 процента.
Надеждите за икономическа помощ насърчиха и книжата на компаниите от туристическия сектор, особено силно засегнати от пандемията. Акциите на American Airlines поскъпнаха с 1,5%, а акциите на Spirit - с 4,2%. Книжата на Delta, United Airlines, Southwest и JetBlue обаче влязоха в зоната на загубите след първоначални ръстове.
Данните за пазара на труда нанесоха временен удар на долара. След като се потопи към двугодишния минимум, валутата се възстанови донякъде. Според търговците инвеститорите в евро играят на сигурно след ценовото рали през последните седмици и са прибрали печалбите си. Единната европейска валута временно падна до 1,2130 долара. По обяд курсът бе 1,2777 долара за евро, най-високото ниво за евртото от близо три години.
„Очевидно някои инвеститори се отказват от рискове преди срещата на ЕЦБ следващата седмица“, казва анализаторът на Commerzbank Антйе Префке. Те се се опасявали, че паричните власти ще заемат ясна позиция по отношение на бързото поскъпване на еврото.