Широкият измерител S&P 500 се понижи леко спрямо рекордния връх при разпродажба в края на деня след съобщение, че Pfizer забавя плана за коронавирусната си ваксина за тази година заради проблеми със снабдителната верига, предава CNBC.
Индексът се понижи с 2,29 пункта, или под 0,1%, до ниво от 3666,72 пункта, след като достигна исторически връх по-рано по време на сесията. Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибави 85,73 пункта към стойността си и завърши деня на ниво от 29 969,52 пункта. По-рано през деня индексът нарасна с над 200 пункта благодарение на поскъпването на книжата на Boeing. Технологичният показател Nasdaq Composite е нагоре с 0,2% до ниво от 12 377,18 пункта.
Основните индекси отвъд Океана бързо ограничиха ръстовете в последния час от търговията, след като Dow Jones съобщи, че Pfizer очаква да достави наполовина по-малко дози тази година спрямо по-ранните й планове, след като установила, че суровини в началното производство не отговарят на стандартите й.
Но разпродажбите бяха относително умерени, тъй като според съобщението Pfizer и BioNtech сега са напът да пуснат 1,3 млрд. ваксини през 2021 г., а разминаването с 50 млн. дози тази година ще бъде наваксано със засилването на производството. Книжата на Pfizer поевтиняха с 1,7% след новината.
Но тя все пак предизвика безпокойство сред инвеститорите, че рекордните нива, които достигнаха фондовите пазари през последно време, може би разчитат на твърде съвършено разпространение на ваксините срещу COVID през идните 12 месеца.
По-рано по време на сесията нагласите бяха подкрепени от по-добрите от очакванията данни за работните места. Подадените за първи път заявления за помощи при безработица са достигнали 712 хил. миналата седмица, което е под очакванията от 780 хил. на икономисти, участвали в допитване на Dow Jones. Заявленията за помощи при безработица достигнаха дъно от началото на пандемията в момент, когато трудовият пазар показва устойчивост дори на фона на влошаването на пандемията.
Министерството на труда трябва да обяви следения си внимателно доклад за работните места за ноември в петък. Очаква се американската икономика да е добавила 440 хил. работни места, което е забавяне спрямо 638 хил. през октомври, съобщава Dow Jones.
Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси и лидерът на мнозинството в Сената Мич МакКонъл са разговаряли по телефона за първи път от президентските избори във връзка със стремежа на конгресмените да постигнат сделка за стимулиране на икономиката заради коронавируса.
МакКонъл заяви, че вижда „обнадеждаващи знаци“ за постигане на споразумение до края на годината и допълни, че „компромисът е близък“. Републиканецът от Кентъки не одобри предложението за 908 млрд. долара след обявяването му във вторник.
„Лидерите на демократите изглежда отстъпват от настояването си за план за фискални стимули на стойност трилиони долара, засилвайки шансовете за постигане на сделка до края на годината“, коментира Ян Хациус, главен икономист за САЩ на Goldman Sachs.
Същевременно броят на заразените с коронавирус се ускорява в САЩ, където над 100 хил. души в момента се намират в болница, сочат данни на COVID Tracking Project. Това е значително над връхната точка по време на първата вълна през пролетта, когато случаите бяха съсредоточени в североизточната част на страната.
САЩ регистрираха и рекордните 2800 почитали от COVID в сряда, което е най-високата смъртност за един ден от началото на пандемията, според данни на университета „Джонс Хопкинс“.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижи до съответно 0,913% и 1,658%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, е надолу с 0,49% до ниво от 90,67 пункта. Еврото поскъпна с 0,27% до 1,215 долара, а паундът прибави 0,7% до 1,346 долара. Спрямо йената щатските пари поевтиняха с 0,53% до равнище от 103,84 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола се повиши, след като ОПЕК+ постигна съгласие в четвъртък да увеличи добива с 500 хил. барела дневно от началото на януари. С това общите съкращения на добива в началото на 2021 г. ще достигнат 7,2 млн. барела дневно.
След заседанието фючърсите върху международния бенчмарк Брент се търгуваха с ръст от 1,4% до 48,92 долара за барел, а контрактите върху американския лек суров петрол WTI прибавиха 36 цента към стойността си до 45,64 долара за барел.
Американските фючърси върху златото поевтиняха с 0,6% до 1841,10 долара за тройунция.