Водещите индекси на американската фондова борса започват търговията в четвъртък на положителна територия, продължавайки рекордното си представяне от предходните сесии, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average напредва с над 100 пункта (0,4%), стимулиран от силното представяне на книжата на Boeing, които поскъпват с 5,4%.
От своя страна широкият измерител S&P 500 прибавя 0,3% след две поредни рекордни сесии, а технологичният Nasdaq Composite – 0,7%, което също го отвежда до нов връх.
По-рано днес стана ясно, че броят на първоначалните заявления за обезщетения при безработица в САЩ изненадващо намалява, но остава на високо ниво сред втората вълна на пандемията.
През миналата седмица общо 712 000 американци са подали такова заявление за държавна подкрепа, със 75 000 по-малко от преди седмица, съобщи в четвъртък Министерството на труда във Вашингтон. Икономистите, анкетирани от Ройтерс, бяха очаквали спад само до 775 000.
На Капитолия председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси и лидерът на демократите в Сената Чък Шумър публикуваха съвместно изявление, в което се призовават републиканците да работят заедно с тях по новия кръг от икономически стимули, като отправна точка ще бъде двупартийното предложение за пакет, представен по-рано през седмицата.
Лидерът на републиканците в Сената Мич Маконъл вече отхвърли двупартийното предложение за 908 млрд. долара.
На този фон броят на заразени с коронавирус в САЩ отново се увеличава, като вече над 100 000 души са настанени в болници. Това е много над пика от първата вълна на болестта през пролетта, когато случаите бяха съсредоточени предимно в североизточните части на страната.
В същото време по-рано днес Конгресът одобри законодателството, което би принудило китайските компании да се откажат от американските борси, освен ако не спазват счетоводните стандарти на Страната на неограничените възможности.
Камарата на представителите в сряда прие законопроекта, който може да засегне компании от China Telecom до Alibaba, след като беше приет и от Сената през май. Очаква се Доналд Тръмп да подпише закона, който се възползва от двупартийния консенсус за по-твърда линия спрямо Китай.
При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации намалява до съответно 0,982% и 1,678%.
Доларовият индекс продължава да се свива до 90,55 пункта.
На стоковите пазари цената на петрола остава без осезаема промяна, макар и ръстът да е на положителна територия. Американският сорт WTI прибавя 0,03% до 45,3 долара за барел, а международният бенчмарк Брент – 0,3% до 48,37 долара за барел.
Златото също поскъпва с над половин процент до 1840 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:30 ч.