Председателят на Федералния резерв на Съединените щати Джером Пауъл предупреди властите в САЩ, че американската икономика остава засегната и в несигурност въпреки напредъка, постигнат в разработката на ваксините срещу Covid-19, пише Bloomberg.
“Скорошните новини за ваксините са много положителни в средносрочен план“, коментира Пауъл по време на изслушване пред банковата комисия към Сената. „Засега остават значителни предизвикателства и несигурности, включително времето на пускане, производството, дистрибуцията и ефективността сред различни групи“.
Освен това Пауъл изрази притесненията си за увеличаването на броя болни в Съединените щати и по целия свят.
„Нарастването на новите случаи на Covid-19, както тук, така и в чужбина, е обезпокоително и може да се окаже предизвикателство в следващите няколко месеца“, посочи той.
Пауъл не подсказа как може да реагира централната банка на тези притеснения, когато проведе следващото си заседание, насрочено за 15-16 декември, макар че повтори, че ще използва всички инструменти, за да помогне на икономиката да се възстанови.
В отговор на въпрос на сенатора от демократите Шеръд Браун от Охайо, Пауъл заяви, че ще използва инструментите толкова дълго, колкото е необходимо. В допълнение той коментира, че ще са нужни повече фискални стимули, след като т.нар. Cares Act се оказа ключов за подпомагане на икономиката по време на пандемията.
В рамките на изслушването си Пауъл обяви, че растежът и пазарът на труда са се възстановили значително от второто тримесечие на годината до този момент, но много американци продължават да имат проблеми.
„Въпреки че приветстваме този напредък, не изпускаме от поглед милионите американци, които остават без работа“, каза той. Пауъл подчерта, че много малки бизнеси са изложени на риск от закриване през зимата.
Изслушването беше първата поява на председателя на Фед и на министъра на финансите Стивън Манучин заедно, след като двамата не успяха да постигнат съгласие по-рано този месец за изтичането на няколко програми за спешни заеми, създадени след удара на пандемията през март.