Излизането на публичния пазар ще е основна стратегия за изход на повечето стартъпи в краткосрочен план, тъй като корпорациите вероятно ще сложат на пауза плановете си за сливания и придобивания заради коронавирусната пандемия, твърди главният изпълнителен директор на Vertex Holdings.
Vertex е звеното за рисков капитал на сингапурския държавен инвеститор Temasek Holdings, което управлява активи за над 3 млрд. долара и разполага и с портфолио от над 200 активни компании. Същевременно има и шест фонда, които инвестират в технологични стартъпи в ранен етап на развитие, здравни стартъпи и в компании в по-напреднал етап на редица места като САЩ, Китай, Израел, Югоизточна Азия и Индия.
„На база на това, което наблюдаваме досега, смятам, че пазарът на първични публични предлагания ще продължи да бъде силен. Мисля, че американският пазар ще остане силен в краткосрочен план, както и китайският пазар ще продължи да бъде много силен пазар на IPO-та“, коментира Чуа Кий Лок пред CNBC.
Vertex има две компании, които планират да станат публични през следващата година – една в САЩ и една в Китай, твърди още той. Фирмата е подкрепила някои обещаващи имена, включително гиганта в споделените пътувания Grab, който е сериозен играч в Югоизточна Азия.
Първичните публични предлагания ще са „ключов път за изход за повечето стартиращи компании“, посочва Чуа. „Но същевременно, когато нещата се възстановят, може би през втората половина на следващата година, ще видим някои по-големи компании, които търсят възможности и ще започнат да придобиват фирми в този регион и дори в други части на света“.
Значителен брой компании вече станаха публични през тази година, въпреки световните икономически несигурности, свързани с коронавирусната пандемия.
А още компании се подготвят за борсов дебют, в това число Airbnb и DoorDash. Най-очакваното IPO за тази година беше на Ant Group. Тя трябваше да се листне на борсите в Хонконг и Шанхай, но Пекин реши да отложи събитието, налагайки нова регулация.
Търговската война и нарастващата конкуренция в технологиите между Съединените щати и Китай остават във фокуса на инвеститорите. Въпреки че американските компании сa оптимисти за правенето на бизнес във втората по големина икономика в света, след като изборите в САЩ бяха спечелени от Джо Байдън, експерти коментират, че напрежението между страните едва ли ще изчезне по време на неговия мандат.
Чуа твърди, че очаква търговското напрежение да се задържи в обозримо бъдеще при управлението на Байдън. Китай ще разглежда САЩ като ненадежден доставчик и следователно ще се фокусира върху развитието на собствените си компании и индустрии, посочва още той. От своя страна, Съединените щати ще продължат да гледат на Китай като на заплаха и ще работят, за да държат далече ключовите си технологии от азиатската страна, допълва Чуа.