Доналд Тръмп продължава да оспорва загубата си на изборите в САЩ. Отиващият си президент обаче ще се сблъска с някои приближаващи крайни срокове, които допълнително ще закрепят победата на Джо Байдън, пише в свой анализ FT.
Американските щати удостоверяват резултатите си през следващите няколко седмици в поетапен процес, който ще приключи на 14 декември - датата, на която Избирателната колегия официално се събира, за да потвърди следващия президент.
Това дава известно пространство на Доналд Тръмп да постави допълнителни съмнения върху присъдата на американския народ и да блокира процеса на преход към администрацията на Байдън дори и да няма големи надежди да отмени резултата.
„От техническа гледна точка е без значение дали президентът ще атакува резултата от изборите, тъй като това не е напълно решен процес, докато не се извършат всички тези стъпки“, казва Ръсел Райли, съпредседател на програмата по президентска история на Центъра "Милър".
"По-широката картина е, че това нарушава всички очаквания на администрацията и стандартите на честната игра, които правят демокрацията възможна“, допълва той.
Въпреки че гласуването приключи на 3 ноември, отделните щати имат свои собствени процеси за осигуряване на надеждно преброяване, което обикновено включва множество проверки. Регламентацията на процеса е специфична за всеки щат и сроковете са различни. В Джорджия например срокът за сертифициране е 20 ноември. След попълване на първоначалното изчисление щатът започва преброяване на всеки глас като част от одит.
Пенсилвания, където са повечето дела, заведени от Тръмп, има срок до 23 ноември за окръзите да представят окончателните бройки гласове. Кампанията на Тръмп цели да получи съдебно разпореждане, за да попречи на щата да удостовери резултатите си.
В Мичиган резултатите се удостоверяват от съвет от четирима души - има двама демократи и двама републиканци, което увеличава перспективата за задънена улица. Съветът има 20-дневен прозорец от 23 ноември, за да завърши сертифицирането с поне три гласа. Обикновено президентските резултати в Мичиган се удостоверяват в първия ден на прозореца без усложнения, но демократите се готвят за забавяне на процеса.
Крайният срок за сертифициране за Невада и Уисконсин е 1 декември.
Постоянната поредица от проверки и удостоверения ще затрудни администрацията на Тръмп да продължи да се противопоставя на началото на прехода на Джо Байдън, особено след като щатите, които дават мнозинство на избрания президент в Изборния колеж, финализират своите резултати. Федералният закон изисква освобождаването на преходни фондове, когато резултатът от изборите е „очевиден“.
Тръмп може да поиска ново преброяване в щати, в които резултатите са близки, като Уисконсин и Джорджия, въпреки че те не са склонни да променят много общите гласове. В Уисконсин кампанията на Тръмп трябва да поиска преброяване съвсем скоро и да плати 7,9 млн. долара предварително, за да покрие очакваните разходи.
Във всеки случай Байдън има предвиден широк марж от 306 гласа срещу 232 в Избирателния колеж, което означава, че дори извънредни събития да преобърнат победата му в някой щат, това няма да повлияе на цялостния резултат. Това се счита за достатъчна причина съдебните действия на Доналд Тръмп да се счита, че са безнадеждни.
След окончателното сертифициране на гласовете през декември – на 8 декември, както е определено, трябва да бъдат отчетени гласовете на Изборния колеж. Шест дни по-късно електорите се събират поотделно във всеки щат, за да гласуват в Избирателния колеж. Електорите ще бъдат или демократи, или републиканци, в зависимост от това кой е спечелил в конкретния щат. Те обикновено гласуват в съответствие с волята на избирателите в щата, който представляват.
Оттам последната спирка ще е на 6 януари, когато Конгресът преброява гласовете на Изборния колеж на сесия, председателствана от Майк Пенс, действащ вицепрезидент на САЩ. Встъпването в длъжност е предвидено за 20 януари.