Потвърждението на спорната икономистка Джуди Шелтън за член на Борда на директорите на Федералния резерв на САЩ (Фед) засега се провали в Сената. Във вторник републиканците не успяха да си осигурят мнозинството в Камарата на представителите, за да потвърдят назначението на Шелтън, номинирана от действащия президент на САЩ Доналд Тръмп. С процедурен трик обаче лидерът на републиканското мнозинство Мич Макконъл даде възможност за ново гласуване по-късно.
Републиканците всъщност имат крехко мнозинство в Сената. Трима от тях обаче преди това бяха заявили, че ще гласуват срещу Шелтън. Гласуването за по-нататъшния процес на номинация - също и заради отсъстващи, в крайна сметка приключи с 50 на 47 срещу Шелтън. Бъдещиятвицепрезидент Камала Харис също дойде за предвидимия близък резултат. Тя все още е сенатор от Калифорния.
66-годишната Шелтън, бивш неформален съветник на Тръмп, е отдавна известна като всепризнат критик на Федералния резерв на САЩ, ултра-ястребови възгледи за инфлацията и противопоставяне на федералното застраховане на депозитите. Тя провокира допълнителни противоречия и опозиция срещу себе си, след като се отказа от тези възгледи и призова за намаляване на лихвените проценти, за да се приведе в съответствие с политиките на Тръмп, след като кандидат за поста във Фед.
Тя бе съветвала Тръмп по икономическите въпроси по време на президентската предизборна кампания през 2016 г. и наскоро работеше на високопоставена позиция в Европейската банка за възстановяване и развитие. По-специално Шелтън привлича вниманието чрез необичайните си позиции. Тя застъпва например виждането, че международната парична система трябва да се върне към система на златния стандарт.
Бордът на директорите на Фед се състои от седем членове и участва в най-важните решения на централната банка, включително това за определянето на ключовия лихвен процент. Говорител на Белия дом заяви в Twitter, че Шелтън е „невероятно квалифицирана“. Бъдете уверени, че тя ще бъде избрана, пояснява той.
Bloomberg напомня, че през тази година бивши служители на Фед и група видни икономисти, включително седем носителя на Нобелова награда, подписаха писмо, призовавайки сенаторите да отхвърлят нейната номинация.
Ако номинацията ѝ отново бъде подложена на гласуване, може да възникне патова ситуация с 50 сенатора за нея и 50 против. Тогава действащият вицепрезидент Майк Пенс можеше да даде решаващия глас и да вкара Шелтън във Фед.