Въпреки критиките, заявките на президента Доналд Тръмп и излизането от Парижкото споразумение САЩ намаляват емисиите въглероден диоксид. Данните на Агенцията за енергийна информация (EIA) в страната показват, че през 2019 година емисиите въглероден диоксид намаляват с 2,9% на годишна база. Прогнозата е, че през 2020 година понижението ще бъде още по-съществено - с 10 на сто, което е резултат от намалението на изкопаемите горива.
Както навсякъде по света обаче ефектът е временен и е свързан като цяло с по-ниското потребление на енергия. През 2021 година се очаква увеличаване на икономическата активност и това ще доведе отново до повишаване на емисиите в рамките на около 6 на сто.
Анализите обаче подсказват и известна надежда, свързана с електроенергийния микс на САЩ. EIA очаква увеличаване на дела на зелената енергия - от 18% от общото производство на електроенергия през 2019 година до 20% през тази година. През 2021 година този дял ще достигне 22 на сто. Това се дължи основно на повечето инсталирани соларни панели и новите вятърни паркове в страната през тази година - общо около 36 гигавата.
Основният източник на електроенергия в страната остава природният газ с дял от 39% през тази година (спрямо 37% през 2019 година). Очакванията са обаче догодина значението на природния газ да намалее заради прогнозираните по-високи цени на суровината и газовите централи да произвеждат едва 33% от общата електроенергия.
Това отваря прозорец за производството на електроенергия от въглища - делът им през 2021 година ще достигне 25%, спрямо 20% през 2020 година. През 2019 година въглищните централи в страната произвеждаха 24% от общото количество електроенергия.
Ядрените мощности доставят относително стабилен дял от около 20% от общото производство на електроенергия в страната през последните години и това съотношение ще се задържи.
Надежда и за производителите на втечнен газ
Повишаването на цените на природния газ вече се отразява позитивно при износа на втечнен газ от САЩ. Според доклада за състоянието на енергийния пазар през октомври износът на втечнен газ към Европа и Азия се повишава с най-бързия темп от 2016 година, тоест от началото на тази дейност на американските производители.
През октомври от страната са изнасяни по 7,2 млрд. куб. фута на ден (около 0,2 млрд. куб. метра), или увеличение от 2,3 млрд. куб. фута. Причината е по-високите цени на природния газ на международните пазари преди зимния сезон. Прогнозата на EIA е, че през ноември износът на втечнен природен газ от САЩ ще се възстанови на нивата си отпреди COVID - до около 8,5 млрд. куб. фута на ден.
Износът на втечнен газ от САЩ през 2021 година ще се увеличи с 31% спрямо нивата от 2020 година и ще достигне до средно 8,4 млрд. куб. фута на ден, прогнозира още Агенцията.