Президентските избори в САЩ вече носят промени в трансатлантическите отношения с Европа. В знак на добра воля Европейският съюз възнамерява да забави влизането в сила този вторник на мита върху американски стоки за 4 млрд. долара, съобщават запознати източници пред Bloomberg.
Германия, която е ротационен председател на Съвета на ЕС, ще повдигне въпроса в понеделник на среща на европейските министри на търговията. Берлин ще подкрепи подобряването на отношенията между блока и САЩ, вместо да продължи с разпалването на 16-годишния търговски конфликт в авиационния сектор между двете страни за държавни субсидии за Boeing и Airbus. Това съобщава източник, пожелал анонимност.
Ако няма намеса, Европейската комисия, която взема финалното решение, се очаква да пусне в сила санкциите от този вторник.
Евентуалната промяна в стратегията идва в деликатен момент за ЕС, когато редица страни в блока налагат нови блокади заради разпространението на коронавируса, докато се опитват да се справят с икономическите последици от първите. Евентуална размяна на търговски мита със САЩ, при която Вашингтон вече наложи ограничения върху износ от блока за 7,5 млрд. долара, не би могла да се появи в по-лош момент.
„До встъпването в длъжност на нов президент има мерки, няма значение от какъв вид, които не са разумни“, посочва Йохан Вадефул, заместник лидер и външнополитически експерт в коалиционната парламентарна група на управляващите консерватори в Германия. „На новата администрация трябва да се даде време да се организира вътрешно и да формулира своя политика“, допълни той.
Не всички страни от блока обаче са съгласни с помирителния тон на Германия. Франция, която бе силно засегната от американските санкции от миналата година, настоява за бърз отговор. Френският министър на финансите Брюно льо Мер заяви през почивните дни, че най-вероятно администрацията на Джо Байдън ще е по-малко агресивна в спора за Boeing, но Европа не трябва да сваля гарда си.
„Нека не се залъгваме: геополитическата реалност няма да се промени“, каза Льо Мер пред френския в. Journal Du Dimanche. „САЩ остават в спор с Китай и затова Европа трябва да отстоява своя икономически и политически суверенитет в тази игра на сила“, допълни той.
През почивните дни германският министър на външните работи Хайко Маас заяви, че правителството в Берлин ще направи „конкретни предложения“ на Вашингтон за това как да се подобрят двустранните отношения, както и че е необходима нова търговска сделка.
През последните години САЩ наложиха редица мита срещу ЕС, след като Вашингтон спечели дело пред Световната търговска организация (СТО) за неправомерно опусната държавна помощ на самолетната компания Airbus. Решението накара администрацията на президента Доналд Тръмп да наложи мита от 15% върху самолетите Airbus, както и 25% върху редица други европейски стоки, като френско вино, шотландско уиски и испански маслини.
Доналд Тръмп обеща да „удари много силно“, ако ЕС изпълни заканата си за нови мита. СТО даде на блока зелена светлина за действия миналия месец, след като разпореди, че базираният в Чикаго Boeing също е получавал неправомерно финансиране.