В сряда сутринта (местно време) републиканският сенатор Марко Рубио написа туит, който може да има значение за бъдещето на неговата партия: "Ако отнеме дни, за да се преброят законно подадените гласове, това НЕ е изборна измама", казва сенаторът от Флорида. "И съдебните дела срещу преброяването на бюлетините, подадени след законоустановения срок, не са потискане на гласовете”.
По този начин Рубио противоречи на изявлението на американския президент Доналд Тръмп, който поиска да бъде сложен край на преброяването на подадените навреме гласове.
Taking days to count legally cast votes is NOT fraud And court challenges to votes cast after the legal voting deadline is NOT suppression
— Marco Rubio (@marcorubio) November 4, 2020През нощта Тръмп все още водеше във важни щати като Мичиган или Уисконсин, в сряда на обяд медиите в двата щата в Средния Запад обявиха Байдън за победител, тъй като неговата преднина изглеждаше непостижима.
Нищо от това не е повторение на изборите през 2000 г. - въпреки процесите, които Рубио споменава. По това време републиканците около своя кандидат Джордж Буш спряха преброяването на гласовете във Флорида и попречиха на демократа Ал Гор да спечели щата, а с това и Белия дом.
Гласовете, отместили вота в полза на Байдън в деня след изборите, от друга страна, се броят за първи път - това са пощенски гласове, които поради съответните закони в щатите могат да бъдат преброени само след изборния ден. Бюлетините, в легитимността на които Рубио също се съмнява, едва ли ще променят преднината на Байдън.
Но Тръмп не иска да остави нито една възможност неизползвана. В Уисконсин екипът му иска да преразгледа преброяването. Това е възможно, защото преднината на Байдън е по-малко от един процент там. Екипът му вече е завел дела в три щата.
Бившият губернатор на Уисконсин Скот Уокър (от републиканците) придава малко надежди на президента: 20 000 гласа в полза на Байдън са "голямо препятствие", написа Уокър в сряда следобед в Twitter. Обикновено преброяването в Уисконсин би променило резултата само с няколкостотин гласа. Откакто Уокър написа посланието си в социалната мрежа, преднината на Байдън в щата нарасна до над 30 000 гласа.
Така че ситуацията все още е объркваща, но все по-безнадеждна за Тръмп. И така, Рубио е първият топ политик на републиканска партия, Рубио опипва почвата: защитава справедливото преброяване, без да се противопоставя открито на Тръмп.
Fox News, считан за про-републикански канал, също предпазливо се отдалечава от Тръмп. Това досега е единственият голям телевизионен оператор, който провъзгласи Байдън за победител в Аризона - стъпка, която доверените лица на Тръмп вероятно скрито са критикували.
Водещият Крис Уолъс, топ лицето на телевизионния канал, нарече появата на Тръмп в изборната нощ „клечка за кибрит, която президентът хвърли в изключително запалима ситуация“.
Нито Fox, нито Рубио са затръшнали всички врати, ако Тръмп обърне изборите по време на преброяването или в съдебната зала. Но очевидно те не искат да участват в подпалването на американската демокрация, която Тръмп организира. От партийна гледна точка Тръмп едновременно впечатлява и се проваля
Още в четвъртък може да стане ясно, че Тръмп ще бъде изместен от Белия дом след един мандат. Изборният анализ за републиканците се усложнява все повече: Тръмп се справи по-добре от прогнозите на социологическите проучвания, а някои заплашени сенатори успяха да защитят преизбирането си и може да оспорят мнозинството в горната камара на демократите.
Съкрушителната победа на Байдън, която някои социологически проучвания смятаха за възможна, определено не се осъществи.
Тръмп удържа колебаещи се щати, като Айова или Флорида, но загуби бившата крепост Аризона и вероятно Джорджия. Тръмп не успя да привлече умерените избиратели в предградията, получи удивително силен резултат от латиноамериканците - и даде енергия на феновете си по начин, който едва ли някой друг републиканец може. От партийна гледна точка Тръмп едновременно впечатли и се провали. Да извлечем анализ и поука от това навярно все още е трудно, коментира германският Handelsblatt. Какви възможности имат републиканците, сега зависи от това какво ще предприемеТръмп. Дали ще го подкрепят в неговата борба срещу преброяването на гласовете, или ще застанат срещу предишния си партиен лидер, ще зависи от това до каква степен обществото преценява тази битка като легитимна.