Президентът на САЩ Доналд Тръмп и неговият съперник на предстоящите избори Джо Байдън спориха за икономиката - и всичко останало - по време на първия си телевизионен дебат във вторник. Ройтерс прави анализ на техните твърдения за американската икономика по време на бурния дебат и доколко те отговарят на истината.
Възстановяване от коронакризата
„Имахме 10,4 млн. души за период от четири месеца, които сме върнали обратно в работната сила. Това е постижение, невиждано досега... Страната ни се завръща невероятно добре“, каза Тръмп.
Американският бизнес наистина е добавил 10,6 млн. работни места от април до август, показват данните на Министерството на труда, което е рекорд за четиримесечен период.
Това обаче е и малко под половината от общо 22,1 млн. загубени работни места от февруари до април, след като коронавирусът доведе до спиране на училища и офиси в цялата страна.
Заетостта в американското производство - сектор, който Тръмп заяви във вторник, че е съживил - е със 720 хил. работни места под нивото си от февруари.
„Милионерите и милиардерите като него... са се справили много добре“, каза Байдън за Тръмп. Общото богатство на милиардерите скочи през седмиците след ограничителните мерки заради коронавируса, сочи проучване на Института за политически изследвания.
Малък бизнес
Байдън заяви, че Тръмп „не е направил нищо, за да помогне на малкия бизнес“.
През март Тръмп подписа пакета за облекчаване на последствията от пандемията на стойност от 2,3 трлн. долара, който създаде Програмата за защита на заплатите. Чрез нея бяха разпределени заеми за около 525 млрд. долара на над 5 млн. малки предприятия.
Програмата изтече, преди да бъде напълно използвана, оставяйки неизползвани 130 млрд. долара. През последните дни служители на Федералния резерв отправиха предупреждения, че трябва да се направи много, за да се задържи малкият бизнес на повърхността.
Рекорд по създаване на работни места
„Предадохме му процъфтяваща икономика. Той я срина“, обобщи Байдън, докато Тръмп заяви: „Изградихме най-великата икономика в историята“.
Като вицепрезидент Байдън помогна при контрола на възстановяването от финансовата криза от 2007-2009 г., което отне години. По време на втория мандат на президента Барак Обама американската икономика добавяше по около 2,5 млн. работни места годишно. Това е повече от около 2,1 млн. годишно по време на първите три години на управление на Тръмп.
Към февруари, точно преди да удари коронавирусната криза, безработицата в САЩ беше ударила 50-годишно дъно.
Фондова борса
„Когато фондовият пазар се покачва, това означава работни места“, каза Тръмп.
Цените на акциите обикновено следят очакванията на инвеститорите за бъдещи корпоративни печалби и не означават непременно повече работни места, особено в момента.
Докато икономиката възвърна само половината от загубените работни места от началото на кризата, индексът S&P 500 възстанови цялата си загуба от 35% до август, изкачвайки се до нов рекорд в началото на септември, преди да падне отново.