Основните индекси на Нюйоркската фондова борса завършиха сесията в понеделник на червена територия, тъй като опасенията от влошаването на коронавируса, както и несигурността относно по-нататъшните фискални стимули разтърсиха инвеститорите, информира CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижи с 509,72 пункта, или с 1,84%, до ниво от 27 147,70 пункта. Широкият измерител S&P 500 отписа 38,41 пункта, или 1,16%, до ниво от 3281,06 пункта, а технологичният показател Nasdaq Composite регистрира слаб спад от 0,13 %, или 14,48 пункта, до ниво от 10 778,80 пункта.
Тези спадове допринасят за най-слабия месец на Wall Street. Показателят S&P 500 е спаднал с повече от 7%, а индексът Dow е загубил 5,5% на месечна база досега. Измерителят Nasdaq Composite е отписал 9,5% през месеца досега.
Във Вашингтон преговорите за нов законопроект за стимули срещу влиянието на коронавируса може да се усложнят, след като съдията от Върховния съд Рут Бадер Гинсбърг почина, което може да доведе до ожесточен процес на номиниране преди изборите. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че тази седмица ще назначи някого, който да заеме мястото на Гинсбърг. Републиканците и демократите са в безизходица от юли след изтичането на срока на разпоредбите от предишния законопроект за стимулиране.
Акциите на Facebook и Amazon поевтиняха с повече от 1%. Книжата на Alphabet отчетоха спад в стойностите си с 1,6%.
„За да може пазарът да задържи тези нива, купувачите трябва да влязат в технологичния сектор през следващата седмица или до 10 дни“, заяви Марк Чайкин, главен изпълнителен директор на Chaikin Analytics. „Без тласъка на купувачите на кол опции, които помогнаха да се докарат технологичните акции с голяма капитализация до екстремни оценки, е малко вероятно последващото рали да надхвърли върховете от септември“, добави той.
Медийни публикации от уикенда показаха предполагаеми съмнителни банкови трансакции, вследствие на което акциите на Deutsche Bank поевтиняха с 9,1%, докато тези JPMorgan Chase отчетоха спад в цените си с 4,5%.
Междувременно напрежението между САЩ и Китай продължава да ескалира. Китайското министерство на търговията публикува дългоочаквани разпоредби в т. нар. „Списък с ненадеждни субекти“, ден след като САЩ обявиха забрана за WeChat и TikTok.
Акциите на General Motors поевтиняха с 5,8%, след като основателят на Nikola Motor Company Тревор Милтън подаде оставка от поста си на изпълнителен председател. Напускането на Милтън - което понижи цените на книжата на Nikola с над 20% в понеделник – следва обявяването на партньорство между двете компании по-рано този месец.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа е съответно до 0,672% и 1,421%.
При валутната търговия доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, се намира на ниво от 93,56 пункта.
Еврото се разменя със спад от 0,61% на ниво от 1,177 долара за евро.
На петролните пазари цената на международния бенчмарк Брент се понижава с 1,38 долара до 41,76 долара за барел. В същото време фючърсите върху американския лек суров петрол WTI отчитат понижение от 1,48 долара до ниво от 39,63 долара за барел.
Цената на златото бележи спад от 2,29% до ниво от 1917,20 долара за тройунция.