Основните индекси на Нюйоркската фондова борса започват сесията в петък на червена територия въпреки публикуването на по-добрите от очакваното данни за безработица в САЩ, информира CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава със 78,52 пункта, или 0,28%, до ниво от 28 212,43 пункта.
Широкият измерител S&P 500 намалява с 37,49 пункта, или 1,03%, до 3519,53 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite регистрира спад от 2,50%, или с 294,37 пункта, до 11 154,78 пункта.
Работните места извън селското стопанство в САЩ са се увеличили с 1,37 милиона през осмия месец на годината, посочва последният доклад на Министерството на труда в САЩ, публикуван в петък. Коефициентът на безработица е спаднала с повече от очакваното, или почти 2 процентни пункта, до 8,4%.
Икономистите, анкетирани от Dow Jones, очакваха ръст на работните места от 1,32 милиона, а безработицата да спадне до 9,8% от 10,2% през юли.
„Данните за работните места от днес бяха солидни“, каза Джейми Кокс, партньор в Harris Financial Group. „Сега обаче започва истинската работа“, добави той.
„Следващите 2-3% в ръста на заетостта ще бъдат много трудни за постигане, тъй като пълното възобновяване на дейността все още не е възможно“, каза Кокс.
След публикуването на данните акциите на Citigroup, Bank of America и JPMorgan Chase поскъпват с 1,4%, а тези на Wells Fargo отчитат ръст в цените си с 1%. Книжата на Carnival се търгуват с 4,7% по-високо, а тези на United Airlines и Gap поскъпват с повече от 1%.
В миналата сесия Wall Street стана свидетел на значителни разпродажби при технологичните акции, които продължават и днес. От 23-и март насам технологичният сектор на S&P 500 е нараснал с около 70%. На годишна база технологиите отчитат ръст от повече от 30%.
„Напоследък имаме завишени оценки на пазарите, особено в технологичния сектор, и това трябваше да бъде коригирано до известна степен“, каза Скот Кнап, главен пазарен стратег в CUNA Mutual Group. „Човек не трябва да търси по-далеч от нерационалния ръст в цените на книжата на Tesla и Apple, след като и двете компании обявиха сплит на акциите си, за да се види прекомерност, особено сред инвеститорите на дребно“, добави той.
„Можем най-накрая да видим някои ротации, които биха могли да доведат до ново пазарно лидерство“, каза Питър Кардийо, главен икономист в Spartan Capital Securities. „Това е нещо, което ни липсва от дълго време“, коментира той.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа се намира на нива от съответно 0,679% и 1,415%.
При валутната търговия доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, достига ниво от 93,2 пункта.
Еврото поевтинява с 0,50% спрямо щатската валута до 1,179 долара за евро.
На петролните пазари цената на международния бенчмарк Брент се понижава с 0,81 долара до 43,26 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI също отчитат спад в стойността си - от 0,90 долара до 40,47 долара за барел.
Цената на златото бележи спад от 0,45% до 1929 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:16 ч.