Жегата продължава да задушава щата Калифорния, а в град Фолсъм операторите на огромната щатска електроразпределителна мрежа бяха изправени пред обезпокоителен въпрос: дали търговците влошават разрастващата се криза при енергията?
Това, което мрежовият оператор направи на фона на хаоса тази гореща неделя, смая света на търговията с енергия. По безпрецедентен начин компанията „дръпна шалтера“ на един неясен ъгъл от пазара на електроенергия, където спекулантите могат да извличат полза в динамиката между търсенето и предлагането, пише Bloomberg.
В края на миналата седмица част от Калифорния остана без електричество в петък и в събота вечер. Горещата вълна, която удари щата, доведе до свръхконсумация на електричество, най-вече за охлаждане. След няколко апела към потребителите да намалят потреблението си в крайна сметка в петък вечерта местните власти бяха принудени да въведат временен режим, който остави милиони домакинства без ток с часове при температури от над 40 градуса по Целзий. Същото се случи и на следващия ден.
Калифорния от години е пример за преход от изкопаеми към възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), като през 2018 над 30% от производството на ток в щата идва от тях. Паралелно с това върви масово затваряне на въглищните централи. Това обаче има своята цена - от 2011 г. насам електроенергията в щата поскъпва 6 пъти по-бързо спрямо останалата част на САЩ. И именно, за да не повишат още повече сметките на потребителите, местният мрежови оператор държи твърде малък резерв от мощности, който да се включва в ситуации като тази от уикенда.
Виртуалните залози
Все още никой не твърди, че манипулацията на пазара е близка до това, в което Enron и други като нея са обвинявани за прекъсванията в захранването преди две десетилетия. Тогава, октомври 1999 г., се оказва повратна точка в историята на Enron, когато е даден старт на Enron Online - интернет базираната система за търговия на едро с електроенергия, която допринася най-много за славата на компанията през следващите няколко години. Корпорацията се превръща най-вече в търговска фирма, за което говорят и данните от третото тримесечие на 2001 г., когато 90% от приходите ѝ идват от търговия. Освен това компанията е пионер на енергийната дерегулация в САЩ - чрез лобиране на различни нива дружеството се заема да освободи пазара в национален мащаб, надявайки се да спечели от по-либералната търговия. Нещата рязко се променят, когато в края на 2001 г. стават ясни някои от тайните на Enron - завишаване на печалбите, извънбалансови партньорства и конфликт на интереси в ръководството. Всичко това кара инвеститорите а се отдръпнат, цената на акциите се срива на практика до нулата, а компанията обявява най-големия фалит в историята на САЩ с активи от 49 млрд. долара и поне 16,8 млрд. долара задължения. Това унищожава и спестяванията на болшинството служители на компанията, чиито пенсионен фонд е инвестирал предимно в акции на Enron, докато ръководството успява да спаси част от средствата си чрез специални пенсионни схеми.
Сега, прекъсването на търговията с електроенергия може да предостави на мрежовите оператори по-ясна картина за това какво се случва на физическия пазар, заяви в понеделник вицепрезидентът по пазарна политика на калифорнийския оператор Марк Ротледър.
В същото време Калифорнийският независим системен оператор продължава да се бори със ситуацията и да разбере какво точно се обърка. А трейдърите на електроенергия и анализаторите все още се питат защо пазарът остава заключен пети ден поред.
Пазарът на електроенергия в Калифорния всъщност е плетеница от много пазари. Там има пазари за физическа енергия, където фирмите търгуват с енергия за действителна доставка навсякъде от на всеки 5 минути до цял ден напред. Съществуват и финансови пазари, създадени да позволяват на компаниите за комунални услуги да хеджират разходите си и да защитят домовете и предприятията, които обслужват, от променливи промени в цените на електроенергията.
Сключените от мрежовия оператор трансакции, наречени виртуално наддаване, включват търговци, които залагат на разликата - или на спреда - между от сегмент „ден напред“ и цената на енергията, когато реално бива доставена. Тези финансови операции също помагат да се сигнализира на мрежовия оператор, когато са налице крайни дисбаланси в търсенето и предлагането.