Търговската сделка „е добре“ и Китай „значително“ увеличава покупките на американски стоки, заяви икономическият съветник на президента на САЩ Лари Къдлоу, отхвърляйки опасенията, че нарастващото напрежение между двете страни може да застраши споразумението от първа фаза.
„Единствената област, с която сме се ангажирали, е търговията“, посочи Къдлоу по време на пресконференция в Белия дом във вторник (11 август). „В момента (сделката) е добре“, подчерта още икономическият съветник на Доналд Тръмп, цитиран от Ройтерс.
Китай отново обеща да изпълни търговската сделка от първа фаза, като данните показват, че страната е увеличила покупките, особено на стоки, изтъкна Къдлоу.
Продължаващият диалог около търговията контрастира с нарастващото политическо напрежение между двете държави. Администрацията на Тръмп засили кампанията си срещу Китай през последните седмици, смятайки, че твърдите действия срещу Пекин могат да помогнат на президента да спечели изборите през ноември.
Действията на Вашингтон включват санкциониране на китайски лица, свързани със злоупотреби с правата на човека в западния регион на Синдзян - уйгурския автономен регион, както и служители за ролята им в ограничаването на свободите в бившата британска колония, сега специален китайски административен район, Хонконг.
Тръмп също предприе стъпки за блокиране на китайските приложения TikTok и WeChat в САЩ. Консулствата на двете страни са затворени по нареждане на правителствата.
Въпреки че Китай продължава да отвръща на американските удари, дипломатите на двете страни сигнализират, че искат да потушат напрежението.
Пекин и Вашингтон имат възможност да си сътрудничат по икономически и търговски въпроси, както и по ядрената тема относно Корейския полуостров, споделят от Китай. Двете страни трябва да продължат съвместния диалог, без значение колко трудни и сложни стават въпросите между тях, изтъкват още китайските дипломати.
Търговската сделка предлага надежда, че двете страни могат да продължат да работят заедно. През януари Китай обеща да купи допълнителни стоки и услуги от САЩ за 200 млрд. долара до края на 2021 г. Това споразумение спря бурната търговска война между двете най-големи икономики в света, въпреки че отношенията им се влошиха на почти всеки друг фронт от тогава.
Към края на юни Китай вече е закупил около 23% от общата цел за покупки на американски стоки за 2020 г., като към момента количествата надхвърлят със170 млрд. долара първоначалната цел, сочат изчисленията на Bloomberg въз основа на китайски данни.
Висши американски и китайски служители планират да оценят изпълнението на търговското споразумение на или около 15 август.