Dow Jones Industrial Average и S&P 500 постигнаха леки ръстове в петък въпреки притесненията от растящото напрежение между САЩ и Китай и на фона на продължаващите преговори по пакета от мерки за преодоляване на последиците от коронавируса, предава CNBC.
Индексът на сините чипове е нагоре с 46,50 пункта и завършва седмицата на равнище от 27 433,48 пункта. Широкият измерител S&P 500 финишира сесията с минимално повишение от 0,1% до 3351,28 пункта. Ръстовете бяха достатъчни за продължаване на шестдневната възходяща серия на двата индекса.
За сметка на това технологичният показател Nasdaq Composite отбеляза спад от 0,9% до ниво от 11 010,98 пункта. Книжата на Amazon и Netflix поевтиняха съответно с 1,8% и 2,8%. Цената на акциите на Microsoft намаля с 1,8% а тази на Apple – 2,3%.
В четвъртък президентът Доналд Тръмп издаде изпълнителни заповеди, за да отговори на „заплахата“ от китайски приложения като TikTok и WeChat. Според заповедта всякакви трансакции с ByteDance и Tencent, компаниите-майки на съответно TikTok и WeChat, ще бъдат забранени след 45 дни.
Това се случва в момент, когато напрежението между Вашингтон и Пекин продължава да ескалира по редица проблеми, включително произхода на коронавируса и демокрацията в Хонконг. В петък САЩ наложиха санкции на лидера на Хонконг Кари Лам.
Същевременно преговорите между лидерите на Белия дом и на демократите се провалиха. Двете страни опитват да постигнат сделка по нов пакет от мерки за стимулиране на икономиката заради коронавируса.
Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси каза късно в петък, че е заявила на представителите на Белия дом да се върнат на масата с по-високи числа за пакета от мерки. Междувременно финансовият министър Стивън Манучин съобщи, че не е постигнат напредък.
Един от ключовите моменти в преговорите са помощите при безработица на стойност 600 долара седмично, които изтекоха в края на юли. Демократите искат удължаване на помощите за същата сума, докато републиканците настояват за намаляване на седмичната сума.
Американската икономика е добавила 1,763 млн. работни места през юли, съобщи министерството на труда. Анкетирани от Dow Jones икономисти очакваха ръст от 1,4 млн. Безработицата в САЩ също е била по-добра от очакванията със спад до 10,2%. Данните за работните места през юни и май също бяха ревизирани рязко нагоре.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до съответно 0,566% и 1,245%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, нараства с 0,68% до 93,42 пункта. Еврото поевтинява с 0,76% до 1,178 долара, а паундът отписва 0,71% от стойността си до 1,305 долара. Спрямо йената щатските пари поскъпват с 0,4% до 105,96 йени за долар.
На стоковите пазари цените на петрола намаляват с над 1% в петък, ограничавайки седмичния ръст заради притесненията, че възстановяването на глобалната икономика може да се провали заради ръста на случаите на коронавирус.
Контрактите върху международния бенчмарк Брент поевтиняха със 78 цента до 44,31 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI отбелязаха спад от 67 цента до 41,28 долара за барел.
Цената на златото намаля с над 2% в петък, прекъсвайки рекордното си покачване, след като добрите данни за работните места в САЩ подкрепиха долара, но увеличаването на случаите на коронавирус запазиха цените на пътя на най-дългата им серия от седмични ръстове от около десет години.
Американските фючърси върху благородния метал завършиха седмицата на ниво от 2028 долара за тройунция.