Китай поиска от САЩ да затворят консулството си в югозападния град Чънду, съобщи в петък министерството на външните работи в Пекин. Преди това САЩ нареди китайското консулство в Хюстън, Тексас, да бъде затворено, което значително увеличи напрежението между двете страни.
Действията на Китай са „легитимен и необходим отговор на неразумните действия на САЩ", заяви китайското правителство. „Отговорността е изцяло на САЩ", се казва в позицията. Китай отново моли американците да коригират решението си, създавайки условия за връщане на двустранните отношения в норма.
В същото време държавният секретар Майк Помпейо отново обвини Пекин в кражба на интелектуална собственост
Той обвини също Китай в четвъртък за интернирането на мюсюлманските малцинства в "концентрационни лагери" в региона Синдзян. В миналото Помпейо най-вече е използвал термина „лагер за интерниране", за да опише местата, за които американското правителство смята, че са затворени един милион души.
В основна реч за американско-китайските отношения в Йорба Линда, Калифорния, Помпейо обвини също така Китай, наред с други неща, че е „откраднала ценната ни интелектуална собственост и бизнес тайни“ и използва „робски труд“.
Той призова съюзниците на САЩ да действат съвместно срещу Китай. „Може би е време за ново групиране на едноподобните нации“, каза Помпейо. „Ние не можем да се справим сами с това предизвикателство", допълни той. Държавният секретар призова за действия ООН, НАТО, държавите от Г7 и Г-20 и тяхната „обща икономическа, дипломатическа и военна сила".
Според медийни публикации китайското консулство в Хюстън ще затвори вратите си в петък. То е сравнително голямо - с десетки дипломати, и обслужва южните Съединени щати. Въпреки това издаването на визи бе прекратено поради пандемията на коронавируса, тъй като Китай на практика затвори границата за чужденци от март.
Консулството в Хюстън беше „хъбът на шпионажа и кражбите на интелектуална собственост", каза Помпейо в четвъртък. То трябваше да бъде затворена, за да се защити американският народ. Според Виенската конвенция дипломатите е трябвало да спазват законите и подзаконовите актове на приемащата държава, съобщи по-рано Министерството на външните работи. Те имаха и задължението „да не се намесват във вътрешните работи на държавата“. Китай решително отхвърли обвиненията.
Взаимоотношенията между двете най-големи икономики в света вече са обтегнати и заради обвиненията на САЩ за начина, по който Китай се справи с епидемията от коронавируса, търговската политика и китайските практики в Хонконг и Синдзян. От китайска гледна точка отношенията са на най-лошото си ниво от установяване на дипломатическите отношения през 1979 г.
P { margin-bottom: 0.08in }