fallback

САЩ започват тестови полети на Boeing 737 MAX за проверка на безопасността

Има шанс самолетите от тази серия да се върнат във въздуха до края на годината, според източници

12:45 | 29.06.20 г.
Автор - снимка
Създател

САЩ ще започнат тестване на безопасността на самолетите на Boeing Co от серията 737 MAX, съобщава Ройтерс, като се позовава на анонимни източници.

Планирано е пилотите и членовете на изпитателния екипаж на Федералната авиационна администрация на САЩ (FAA) и Boeing да започнат тридневна тестова кампания за сертифициране на модела 737 MAX в понеделник (29 юни).

Тестът представлява критичен момент в най-мрачната корпоративна криза на Boeing, започнала още преди появата на коронавируса, която сви пътуванията по въздух и търсенето на самолети.

Мащабното приземяване на всички самолети от серията 737 MAX през март 2019 г. след две катастрофи за пет месеца, отнели живота на 346 души в Етиопия и Индонезия, доведе до стартиране на съдебни дела, разследвания от Конгреса и Министерството на правосъдието и отряза ключов източник на парични средства на Boeing.

FAA потвърди пред американските депутати в неделя, че бордът на агенцията е завършил преглед на оценката на системата за безопасност на Boeing за модела 737 MAX, „разчиствайки по този начин пътя към започване на тестове за сертифициране на полети. Полети с тестовите пилоти на FAA могат да започнат още утре, като се анализират предложените от Boeing промени в автоматизираната система за контрол на полета на 737 MAX". 

Очаква се екипажът ще се качи на 737 MAX 7, оборудван с тестова екипировка в Boeing Field, близо до Сиатъл, споделя един от източниците.

Екипажът ще изпълнява конкретна методология по предварително изготвени сценарии в условия на полет, като остри завои, преминаване към по-екстремни маневри по даден маршрут, главно над щата Вашингтон. Тестът може да включва моментни приземявания с ново излитане и кацане на летището в източен Вашингтон край езерото Мозес, като в същото време се коригира плана на полета и времето, според ситуацията, добавят източниците.

Пилотите също умишлено ще задействат препрограмирания софтуер за предотвратяване на загуба на скорост, известен като MCAS, който блокира и при двете катастрофи.

За момента от Boeing отказват коментар.

В имейл FAA посочват, че тестването ще продължи няколко дни и „ще включва широк спектър от маневри по време на полет и аварийни процедури, за да може агенцията да прецени дали промените отговарят на стандартите за сертифициране на FAA“. В съобщението още се изтъква, че „FAA не е взела решение за връщане (на 737 MAX 7)  в експлоатация“ и има редица допълнителни стъпки, преди да се стигне до този момент.

Подготовката на Boeing за този тест включва стотици часове на корпоративни пилоти в симулатор на 737 MAX в съоръжението на компанията Longacres в Рентън, Вашингтон, както и стотици часове във въздуха на същия тестов самолет 737 MAX 7 без служители на FAA на борда.

Поне един от тези практически полети включва същите параметри за тестване, които се очаква да бъдат изпълнени по-късно днес, посочват източниците.

Ако тестването бъде успешно, FAA ще трябва да одобри нови процедури за обучение на пилоти, наред с други прегледи, като за момента няма вероятност да одобри връщането на 737 MAX във въздуха до септември, добавят източниците. Това означава, че все пак има шанс самолетът да се върне в небето над САЩ преди края на годината, въпреки че процесът се сблъсква със закъснения вече повече от година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:34 | 12.09.22 г.
fallback