Широкият измерител S&P 500 изтри загубите си за 2020 г. благодарение на ралито в понеделник, след като надеждите за икономическото възстановяване върнаха оптимизма на трейдърите, съобщава CNBC.
Показателят завърши търговската сесия с повишение от 1,2% до ниво от 3232,39 пункта. Показателят вече е на плюс за годината, след като успя да нарасне с почти 50% от дъното си през март.
От своя страна индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average нарасна с 1,7% до 27 572,44 пункта. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite записа нов рекорд, след като прибави 1,13% до 9924,75 пункта.
„Очевидно вълнението от отварянето (на икономиката – бел. ред.) позволява на много от тези компании, които бяха жертви на Covid-19, да се завърнат и то да се завърнат силно“, посочва Стенли Дръкънмилър, председател и главен изпълнителен директор на Duquesne Family Office.
Книжата на компаниите, свързани с подновяването на икономическата активност, записаха повишение на стойността си. Отново начело на ръстовете застанаха търговците на дребно, авиопревозвачите и круизните компании. Акциите на United Airlines поскъпнаха с близо 15%, тези на Kohl’s с 8,5%, а на Carnival Corp. с близо 16%.
За доброто настроение допринесе и изненадващият ръст в американската заетост. В петък министерството на труда на САЩ обяви, че икономиката е прибавила рекордните нови 2,5 млн. работни места през май.
Данните от петък помогнаха и за силните седмични ръстове на водещите индекси. Dow прибави 6,8%, а S&P 500 4,9%. От своя страна Nasdaq Composite се увеличи с 3,4%.
Междувременно от 23 март насам S&P 500 се покачи с над 46%, а Dow с над 50%. Тези ръстове до голяма степен се дължат на очакванията за бързо икономическо възстановяване.
„Изглежда най-бързият мечи пазар в историята беше последван от най-драматичното възстановяване в историята“, смята Марк Чайкин, главен изпълнителен директор на Chaikin Analytics. Според него, макар все още да има ръст на новите случаи на коронавирус в някои щати, инвеститорите виждат чашата наполовина пълна и гледат напред към идните 12-18 месеца.
Пазарите очакват и предстоящото в сряда решение на Фед за лихвената политика и последващата го пресконференция на гуверньора Джером Пауъл.
На стоковите пазари цената на петрола намалява осезаемо, въпреки че в събота ОПЕК и нейните съюзници, известни заедно като ОПЕК+, договориха удължаване на съкращенията на добива с още един месец. Сортът Брент губи 3,7% от стойността си до 40,73 долара за барел. Американският лек суров петрол WTI поевтинява също с 3,7% до 38,11 долара за барел.
Златото от своя страна поскъпва с 1,3% до 1705,1 долара за тройунция.
Доходността по американските държавни ценни книжа също намалява, като по 10-годишните и 30-годишните облигации е съответно 0,872% и 1,637%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница конкурентни валути, също намалява до 96,69 пункта.