Индексите на Нюйоркската фондова борса започват последната сесия от седмицата с понижения на фона на подновеното напрежение между Китай и САЩ, което помрачава настроението на инвеститорите въпреки надеждата, че скоро може да бъде създадена ваксина срещу коронавируса, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава с 0,52%, или със 126,54 пункта, до 24 347,58 пункта в началото на търговията.
Широкият измерител S&P 500 записа спад от 0,32% до 2 939,21 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite се понижава с 0,13 на сто до 9 273,11 пункта.
В четвъртък (21 май) китайските медии съобщиха, че Пекин планира отново да включи нов закон за националната сигурност в хартата на Хонконг, което доведе до нова ескалация на напрежението в специалния административен район. Китайските законодатели се готвят да приемат мерки, с които да ограничат сецесията, измяната, чуждата намеса и тероризма в бившата британска колония.
Днес китайският премиер Ли Къцян не обяви нова цел за икономически растеж на Китай за тази година за първи път от три десетилетия. По този начин най-силната икономика в Азия реши да се фокусира върху заздравяването на страната от щетите, причинени от коронавируса. Това зададе мрачен тон на тазгодишната сесия на Общокитайския конгрес на Китайската комунистическа партия.
Представянето на доклада за работата на Ли Къцян бележи първия път, когато Китай не си поставя цел за брутния вътрешен продукт (БВП), откакто правителството започна да публикува подобни цели през 1990 г.
По-рано тази седмица Сенатът на САЩ прие законопроект, който може да предотврати възможността за някои китайски компании да листват акциите си на американските борси, ако не спазват американските регулации и одитни стандарти.
Законопроектът трябва да се отнася за всички чуждестранни компании, но е насочен към Китай и следва острите критики към Пекин на президента Доналд Тръмп, които бяха повторени от конгресмени от Републиканската и Демократическата партия. Тръмп и други представители на администрацията му твърдят, че Китай не е предприел адекватни мерки за справяне с новия коронавирус през първите седмици на епидемията, която се превърна в глобална пандемия, като отне живота на над 320 хил. души и тласна глобалните икономики рязко надолу.
Опасенията на геополитическата сцена оставиха на заден план позитивните коментари относно откриването на ваксина срещу коронавируса. Антъни Фаучи, директор на Националния институт по алергии и заразни болести на САЩ, заяви пред NPR, че данните на Moderna относно намирането на ваксина изглеждат „обещаващи“.
Акциите на Moderna поскъпнаха с 3% в часовете преди старта на сесията. По-рано тази седмица компанията заяви, че всички 45 участници в тестовете на ваксината са развили антитела.
На фона на оптимистичните данни през тази седмица Dow успя да напредне с над 3%, докато S&P 500 прибави 2,96% към стойността си. В същото време Nasdaq отчете ръст от над 3% от началото на седмицата.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни облигации се понижава съответно до 0,657% и 1,37 на сто.
При валутната търговия доларовият индекс, измерващ силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, отчита ръст от 0,46 на сто до 99,82 пункта. Еврото се търгува при спад в стойността от 0,493% срещу 1,09 долара.
На фючърсните пазари цената на петролния бенчмарк Брент се понижава с 4,3 на сто до 34,50 долара за барел, а контрактите върху американския лек суров петрол WTI поевтиняват с 4% до 32,56 долара за барел. Спадът до голяма степен се дължи на решението на Китай да не предостави насоки за БВП.
Цената на златото отчита ръст от 0,7% до 1 734 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:13 ч.