fallback

Новите данни за безработицата дърпат Wall Street надолу*

Инвестоторите са притеснени за състоянието на икономиката в страната след коментарите на Пауъл и данните за безработицата

17:36 | 14.05.20 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Снимка: Michael Nagle/Bloomberg

Основните индекси на Нюйоркската фондова борса започват сесията в четвъртък на червена територия, след като последните данни за безработицата в страната показаха продължаващото негативно влияние на коронавируса върху американската икономика, информира CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава с 398,71 пункта, или с 1,71%, до ниво от 22 860,44 пункта. Широкият измерител S&P 500 намалява с 44,12 пункта, или 1,53%, до 2776,69 пункта, докато технологичният показател Nasdaq Composite регистрира спад от 1,48%, или 127,34 пункта, до 8737,07 пункта.

От Министерството по труда съобщиха в четвъртък, че още общо 2,981 милиона американци са подали молби за обезщетение при безработица през седмицата, приключила на 9-и май. Подробности очаквайте по-късно на Investor.bg.

Така през последните два месеца са подадени близо 36,5 милиона такива молби, което бележи най-голямата загуба на работни места в историята на САЩ. Рекордните 20,5 милиона работни места бяха изгубени само през април, като нивото на безработицата нарасна до 14,7%.

„Въпреки че икономическият отговор е навременен и подходящо голям, това може да не е последната глава от тази история, като се има предвид, че предстоящият път е едновременно много несигурен и подложен на значителни рискове“, каза управителят на Федералния резерв Джером Пауъл в сряда, като отбеляза, че ще са необходими повече усилия за да бъде подкрепена икономиката на фона на пандемията от коронавирус.

 „Има много променливи от гледна точка на възобновяването на икономиката тук. Ще бъде много неравномерно“, заяви Грегъри Фаранело от AmeriVet Securities. По отношение на допълнителните усилия, Фаранело каза, че Фед може да приложи „контрол на кривата на доходността“, наред с други мерки.

„От гледна точка на капитала и ливъриджа, Фед може да развие съществуващите програми, които имат онлайн“, каза Фаранело.

Настроенията също бяха понижени, след като двама основни инвеститори повдигнаха въпроса за текущата оценка на пазара. Дейвид Тепър от Appaloosa каза, че това е вторият най-надценен пазар, който той е виждал след 1999 г. Междувременно Стенли Дракенмилър от Duquesne Family Office каза във вторник: „Рисковете, които трябва да се поемат за възвращаемост, са толкова големи, колкото не съм ги виждал в кариерата си".

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа се намира на нива съответно от 0,61% и 1,282%.

При валутната търговия доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, се намира на ниво от 100,28 пункта.

Еврото се разменя със спад в стойността от 0,06% при 1,081 долара за евро.

На петролните пазари цената на международния бенчмарк Брент се повишава с 0,90 долара до 30,09 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI отчитат повишение от 0,87 долара до 26,16 долара за барел.

Цената на златото бележи ръст от 1,52% до 1742,50 долара за тройунция.

*Информацията е актуална към 17:20 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:24 | 12.09.22 г.
fallback