fallback

Американският финансов министър се опитва да огранични щетите след Паулъл

Има и риск, ако чакаме твърде дълго, да унищожим американската икономика, твърди финансовият министър на САЩ

08:46 | 14.05.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Министърът на финансите на САЩ Стивън Манучин се опитва да увери инвеститорите в устойчивостта на американската икономика, след като цената на акциите се понижи до триседмичен минимум след предупрежденията от страна на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл за безпрецедентни рискове.

„Бавно ще отворим икономиката ", каза Манучин в интервю за Fox News. „Но има и риск, ако чакаме твърде дълго, да унищожим американската икономика“, посочи той.

Министърът очаква второто тримесечие да бъде „доста лошо", но ако икономиката започне отново да работи с подходящи предпазни мерки, следващите тримесечия ще бъдат по-добри. „Ще имаме страхотна икономика през следващата година", убеден е той.

По-рано в сряда Пауъл предупреди за много опасности, свързани с пандемията на коронавируса, като заяви, че възстановяването ще отнеме време и че САЩ са изложени на риск от дългосрочни икономически щети.

Министърът на финансите представи по-сангвинично послание. Манучин, който говори редовно с Пауъл, каза, че е слушал коментара на председателя на Фед през деня и по-късно е разговарял с него по телефона.

S&P 500 спадна в сряда до най-ниското си ниво от края на април след забележките на Пауъл.

„На възстановяването може да отнеме известно време, за да набере инерция и с течение на времето може да превърне проблемите с ликвидността в проблеми с платежоспособността“, каза Пауъл в свой коментар по време на онлайн събитие, домакин на което бе Институтът за международна икономика „Питърсън“ във Вашингтон.

Пауъл и неговите колеги от Федералния комитет по отворените пазари предприеха драматични мерки, за да защитят американската икономика по време на пандемията от коронавирус. Те намалиха референтния лихвен процент до почти нула, стартираха програма от отворен тип за изкупуване на облигации и започнаха да въвеждат програми за спешно кредитиране, тъй като безработицата в САЩ се покачи до нива, които не са били наблюдавани след Голямата депресия през 30-те години на миналия век.

Президентът Доналд Тръмп настоява щатите бързо да отворят отново своята икономика. Но тези усилия срещат съпротива, тъй като социологическите проучвания показват, че много американци са загрижени, че подобен бърз обрат може да изложи животите им на риск. Вирусът доведе до повече от 84 000 смъртни случая в САЩ.

Почти 40% от американците в домакинства, които генерират по-малко от 40 000 долара годишно, са загубили работа през март, става ясно от данните на Фед, публикувани тази седмица. През първите шест седмици на икономическото спиране, предизвикано от пандемията, 30 милиона души загубиха работните си места.

Икономистите от Goldman Sachs Group Inc. смятат, че пикът на равнището на безработица може да е 25%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:08 | 13.09.22 г.
fallback