Основните показатели на Нюйоркската фондова борса приключиха сесията на червена територия, след като управителят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл заяви, че американската икономика е изправена пред безпрецедентни рискове, които биха могли да нанесат трайни щети на домакинствата и бизнеса, ако лицата, отговорни за фискалната и паричната политика, не се справят с предизвикателството.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижи с 536,32 пункта, или с 2,26 на сто, до ниво от 23 228,46 пункта.
Широкият измерител S&P 500 отчете спад от 1,86% до 2816,63 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite отчете понижение в размер на 147,77 пункта, или с 1,64 на сто, до 8854,78 пункта.
„Възстановяването може да отнеме известно време и с течение на времето може да преминем от проблемите с ликвидността в проблеми с платежоспособността“, каза по-рано в сряда Джером Пауъл по време на виртуално събитие, домакин на което бе Институтът за международна икономика „Питърсън“ във Вашингтон. „Допълнителната фискална подкрепа може да бъде скъпа, но си струва, ако помогне да се избегнат дългосрочните икономически щети и ни помогне за по-силно възстановяване“, добави той.
Пауъл и неговите колеги от Федералния комитет за отворените пазари предприеха драматични мерки, за да защитят американската икономика по време на пандемията от коронавирус. Те намалиха референтния лихвен процент до почти нула, стартираха програма от отворен тип за изкупуване на облигации и започнаха да въвеждат програми за спешно кредитиране, тъй като безработицата в САЩ се покачи до нива, които не са били наблюдавани след Голямата депресия през 30-те години на миналия век.
Акциите на Raytheon Technologies и American Express бяха най-зле представящите се през днешната сесия в рамките на индекса Dow, като поевтиняха с над 5%.
Книжата на енергийните и финансовите компании от своя страна поведоха спада при S&P 500 със спадове съответно от 4,6% и 2,6 на сто. Акциите на Bank of America и Citigroup отчетоха спад в цената си от по 3%, докато тези на Wells Fargo поевтиняха със 7%.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни облигации се понижи съответно до 0,649% и 1,346%.
При валутната търговия доларовият индекс, измерващ силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, отбеляза ръст от 0,28% до 100,21 пункта.
На петролните пазари цената на сорт Брент се понижи със 79 цента, или с 2,6 на сто, до 29,19 долара за барел, докато фючърсите върху американския лек суров петрол WTI поевтиняха с 1,9% до 25,29 долара за барел.
Цената на златото се повиши с 0,6 на сто до 1716,40 долара за тройунция.