Водещите американски индекси завършиха борсовата сесия в понеделник на положителна територия благодарение на силното представяне на технологичния сектор, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибави 0,11% до 23 749,76 пункта, след като по-рано в рамките на сесията отписа над 200 пункта. От своя страна широкият измерител S&P 500 прибави 0,43% до 2842,74 пункта.
Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite отчете по-значително увеличение от 1,23% до 8710,71 пункта. Акциите на Microsoft поскъпнаха с 2,45%, тези на Netflix с 3,10%, а тези на Apple и Facebook с по над 1,4%.
Продължаващото поскъпване при технологиите успя да компенсира загубите при акциите на самолетните компании, след като Уорън Бъфет заяви през уикенда, че неговата компания Berkshire Hathaway се е отказала от всички свои притежания в сектора заради коронавирусната пандемия.
Акциите на самолетните компании бяха сред най-големите губещи в понеделник в рамките на S&P 500, като книжата на Delta, United и American Airlines се разделиха със съответно 6,4%, 5,1% и 7,7%. Тези на самолетопроизводителя Boeing също поевтиняха с 1,4%
Berkshire имаше над 4 млрд. долара, инвестирани в компании като United, American, Southwest и Delta Airlines преди продажбите. С днешното понижение загубите на American, United и Delta от началото на годината надвишават 60%, а Southwest загуби половината от оценката си.
Акциите на Disney също загубиха от стойността си 2,2%, след като MoffettNathanson понижи оценката си за тях. Според компанията икономическият удар върху развлекателния гигант ще бъде по-продължителен от очакваното, като на тематичните паркове им предстои многогодишно възстановяване.
Междувременно ефект върху инвеститорите оказа и новото напрежение между САЩ и Китай. В неделя американският президент Доналд Тръмп заяви, че според него лабораторна „грешка“ в Китай е станала причината за коронавирусната пандемия, въпреки че не можа да представи доказателства за твърденията си. „Смятам, че те са направили ужасна грешка и не искат да си признаят“, заяви държавният глава.
Американското разузнаване вече обяви, че според негова информация вирусът не е дело на човек, но продължава разследването за това дали разпространението му е свързано с „инцидент в лаборатория в Ухан“.
На стоковите пазари цената на петрола поскъпва осезаемо. Американският лек суров петрол прибави близо 8,1% към стойността си до 21,38 долара на барел. Сортът Брент поскъпна с близо 5,7% до 27,49 долара за барел.
Златото от своя страна също поскъпва с 0,6% до 1711,1 долара за тройунция.
Доходността върху американските държавни ценни книжа остава до голяма степен без промяна, като по 10-годишните и 30-годишните облигации тя е съответно 0,63% и 1,278%.
Доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от конкурентни валути, нарасна до 99,52 пункта.