fallback

САЩ не са се отказали от митата върху вноса на петрол

Доналд Тръмп все още не се е отказал от тази идея, посочва помощник-държавния секретар на САЩ по енергийните ресурси Франсис Фанън

09:59 | 16.04.20 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Заплахата от налагане на американски мита върху вноса на петрол не е отпаднала след последното споразумение за съкращение на доставките от страна на ОПЕК+ и други големи петролни производители, съобщава Bloomberg, позовавайки се на помощник-държавния секретар на САЩ по енергийните ресурси Франсис Фанън. 

Преди петролните производители да успеят да се договорят за свиването на добива, Тръмп заплаши да наложи мита върху вноса на петрол, ако Рияд и Москва не успеят да се споразумеят. И тази опция не е изцяло премахната от уравнението, посочва Фанън.

„Това сигнализира, че САЩ искат да гарантират реално изпълнение на споразумението“, споделя още той. По неговите думи Тръмп преценява подобна възможност за налагане на мита върху петролния внос.

Ще е необходимо време, за да се преодолее свръхпредлагането на петрол, което се забелязва от известно време на глобалните пазари, след постигането на сделката, посочва Фанън.

Според него ще има постепенно забавяне в натрупването на запаси.

„Това, за което говорим, са огромни запаси от физически стоки, които са били натрупани с течение на времето“, подчертава Фанън.

Неговият коментар беше предшестван от решението на Тръмп да даде тласък на споразумението за свиване на добива, при което страните от ОПЕК+ се съгласиха да свият добива с почти 10 на сто, за да се реанимират петролните пазари, разтърсени от спада в търсенето, дължащ се на националните блокади, които имаха за цел да противодействат на разпространението на коронавируса.

Но от Международната агенция по енергетика (МАЕ) предупредиха в сряда (15 април), че постигнатото споразумение за мащабни съкращения на производството и доставките няма да са достатъчни, за да се балансира пазарът.

В САЩ шистовите компании вече започнаха да свиват разходите си в отговор на проблемите на пазара.

„Цялата шистова революция се основаваше на частния сектор и отговаряше на пазара“, подчертава Фанън. „Уверен съм, че този частен сектор ще отговори и в обратна посока“, добавя той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:40 | 11.09.22 г.
fallback