Повечето индекси на Нюйоркската фондова борса започват новата седмица с понижения, обръщайки хода си от предходната. Основните фактори за инвеститорските настроения днес са развитието на ситуацията с коронавируса и историческата сделка за съкращаване добива на петрол в рамките на ОПЕК+, информира CNBC.
Така търговията в понеделник компенсира част от резкия ръст от предходната седмица, тъй като инвеститорите продължиха да претеглят прогнозите за коронавируса, докато се подготвят за началото на сезона на корпоративните отчети.
Индексът на сините чипове Dow Jones се сви с 366 пункта, или 1,5%. S&P 500 се понижи с 1,2%. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite заличи по-ранните загуби в последния час на търговията, като в крайна сметка спечели 0,3%, докато книжата на Netflix поскъпнаха със 7,6% до 52-седмичен връх, а повишението при Amazon бе с 6,7%.
Акциите на Caterpillar са едни от най-лошо представящите се в Dow, поевтинявайки с над 8%. Компонентът пострада заради негативна оценка от страна на анализатор от Bank of America. Компаниите от финансовия сектор и този на недвижимите имоти поведоха S&P 500 надолу, като и двата сектора се понижиха с над 3,5%.
P { margin-bottom: 0.08in На фона на хаоса, който пандемията от коронавируса причини в целия свят, инвестиционната общност също се затруднява да взема каквито и да е било решения, що се отнася до корпоративните резултати от започващия сезон на отчетите. Тъй като той стартира през тази седмица, трейдърите може да получат представа колко лош може да бъде ударът върху глобалните приходи, докато огнището на болестта покосява и глобалната икономика.
„Компании, анализатори, търговци, инвеститори и стратези до известна степен влизат в сезона на отчетите без никакви инструменти", пише Джон Столцфус, главен инвестиционен стратег в Oppenheimer & Co. „Безпрецедентният характер на икономическото спиране, социалното дистанциране и стоенето у дома, разпоредени от властите, създава прикритие от несигурността“.
„Предстои ни трудна година“, каза Савита Субраманиан, ръководител на отдела за американски акции и количествена стратегия в Bank of America Corp. в интервю за Bloomberg Television. Приходите ще бъдат свити „с около 30%", добави тя.
Във вторник американските банки JP Morgan Chase и Wells Fargo ще дадат началния сигнал за сезона на отчетите. Анализаторите очакват слабите прогнози за останалата част от годината да се отразят в резултатите на финансовите институции. Това се отнася и за други отрасли, пояснява Майк Лоуенгарт, инвестиционен стратег в E-Trade Financial Corp. Цифрите предлагат според него също така много възможности за "гледане на кафе" - например по въпроса дали спадът вече е напълно отчетен или ще има още по-силен срив.
Борсовите индекси регистрираха едни от най-големите си седмични повишения през миналата седмица. Бенчмаркът Dow отчете седмото си най-добро седмично представяне, нараствайки с 12,7%. Индексът S&P 500 пък регистрира най-големия си ръст на седмична база от 1974 г., добавяйки 12,1%.
Д-р Антъни Фаучи, директор на Националния институт по алергии и инфекциозни болести, заяви в неделя, че е предпазлив оптимист за това, че разпространението на заразата с коронавирус се забавя в САЩ и също така каза, че блокадата може да бъде вдигната в някои части на страната през следващия месец. Фаучи обаче добави, че това не означава, че цялата страна ще се върне към нормалното.
На петролния пазар цените реагираха на намалението на производството със значителни колебания, които бяха последвани и от акциите на представителите на американската индустрия като ExxonMobil и Chevron. Книжата на ExxonMobil поевтиняха с 0,74%, докато тези на Chevron са нагоре с 0,69%.
P { margin-bottom: 0.08in }