Цените на петрола се понижават в петък, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че посредничи за сделка между Саудитска Арабия и Русия за намаляване на добива, но не обяви понижаване на продукцията в САЩ, информира Ройтерс.
Международният бенчмарк Брент поевтинява с 1,44 долара, или 4,81%, до ниво от 28,50 долара за барел. От своя страна, фючърсите върху американския лек суров петрол WTI се разменят за 24,12 долара за барел, което е понижение от 1,20 долара, или 4,74%.
Спадът в петък отразява пазарния скептицизъм дали споразумението за прекратяване на ценовата война между Саудитска Арабия и Русия ще е устойчиво, ако не бъде осъществено сътрудничество с другите петролни производители. Тръмп каза пред репортери в Белия дом късно в четвъртък, че не е направил оферта за намаляване на добива в САЩ.
„Рияд и Москва ще търсят сътрудничеството с американските производители и това може да се окаже най-голямата пречка за постигане на споразумение“, коментират анализатори на Royal Bank of Canada.
Тръмп заяви, че е разговарял с престолонаследника на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман и с руския президент Владимир Путин в четвъртък и каза, че очаква двете страни да намалят добива си на петрол с от 10 милиона до 15 милиона барела на ден.
Въпреки значителните увеличения от четвъртък цените на петрола са все още с 60% по-ниско отколкото в началото на годината. Анализаторите смятат, че дори Русия и Саудитска Арабия да се споразумеят за намаляване на производството с до 15 милиона барела на ден, това няма да е достатъчно за балансиране на пазара в условията на дълбока икономическа рецесия.
„Понижаването на добива с от 10 до 15 милиона барела на ден, за което съобщи Тръмп, е чудесно начало, но вероятно ще са необходими по-дълбоки съкращения, за да се премине през трудното второ тримесечие“, казва Стивън Инес, главен пазарен стратег в AxiCorp.
С влошаването на пандемията от коронавирус глобалният пазар е изправен пред перспективата за свръхпредлагане от около 25 милиона барела на ден. Съкращаването с 10 милиона барела на ден на предлагането би компенсирало поне недостига на капацитет за съхранение на запаси, заявиха от Rystad Energy.
„Изчерпването на капацитетите за съхранение би довело до пълен срив на петролния пазар“, каза ръководителят на Rystad Пер Магнус Нисвен.
От своя страна цената на златото бележи спад от 0,50% до ниво от 1629,60 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 09:01 ч.