fallback

Силното поскъпване на петрола даде тласък и на щатските индекси

Цената на "черното злато" записа най-големия си еднодневен ръст в историята заради смекчаването на позициите на Саудитска Арабия и Русия

23:59 | 02.04.20 г.

Снимка: Bloomberg

Щатските индекси отбелязаха ръст в четвъртък, след като най-голямото еднодневно повишение на цената на петрола успокои опасенията за финансовите загуби и загубата на работни места в енергийния сектор, предава CNBC.

Сесията беше волатилна, а инвеститорите реагираха на огромния ръст на заявленията при безработица, които показват растящото негативно въздействие на блокадата за спиране на разпространението на коронавируса върху икономиката.

Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибави 469,93 пункта към стойността си и завърши сесията на ниво от 21 413,44 пункта. Широкият измерител S&P 500 напредна с 2,3% до ниво от 2526,90 пункта, а технологичният показател Nasdaq Composite нарасна с 1,7% до 7487,31 пункта.

Американският президент Доналд Тръмп заяви пред CNBC, че е говорил с руския си колега Владимир Путин и със саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман и добави, че очаква двете страни да намалят добива на петрол с около 10 млн. барела дневно. След изявлението му цената на американския суров петрол скочи с 24% и записа най-добрата си сесия в историята. Има обаче опасения дали двете страни наистина ще пристъпят към толкова мащабно съкращаване на добива.

Chevron и Exxon Mobil тласнаха Dow нагоре, след като цената на акциите им се повиши със съответно 11% и 7,7%. Енергийният сектор в S&P 500 постигна ръст от 9,1%.

Основните щатски индекси скочиха въпреки съобщението на министерството на труда, че над 6 млн. души са подали заявления за безработица в седмицата от 27 март. Икономисти очакваха още 4 до 5 млн. работещи да са подали заявления за безработица миналата седмица заради наложената блокада в страната за овладяване на коронавируса.

От началото на годината щатските индекси са надолу с над 20% и са дълбоко на меча територия.

„Макар че още не сме видели съобщения, американските компании може да обмислят намаляване на дивидентите“, казва стратегът на New York Life Investments Лорън Гудуин.

„Заради силния удар върху приходите компаниите може да поставят приоритет върху служителите и да намалят дълговото си бреме вместо да плащат дивиденти. Това може да се окаже риск за акциите. Съобщения за временно – едно-две тримесечия, намаляване на дивидентите може да се приемат, но по-дълги понижения вероятно ще допринесат за негативната нагласа“, допълва тя.

Над 1 млн. случая на коронавирус са потвърдени в света, като само в САЩ те са 236 хил., сочат данни на университета „Джонс Хопкинс“.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижава до съответно 0,603% и 1,254%.

На валутните пазари доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, нараства с 0,44% до 100,11 пункта. Еврото поевтинява с 0,98% до 1,085 долара, а паундът прибавя 0,17% до 1,24%. Спрямо йената щатските пари поскъпват с 0,66% до 107,86 йени за долар.

На стоковите пазари цената на петрола рязко се повиши заради признаците на разведряване в ценовата война между Саудитска Арабия и Русия.

Контрактите върху американския лек суров петрол WTI прибавиха 24,67% към стойността си до 25,32 долара за барел и записаха най-големия си еднодневен ръст в историята. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент скочиха със 17,8% до 29,14 долара за барел.

Цената на златото също записа силен ръст днес, тъй като рекордният брой заявления за безработица в САЩ за втора поредна седмица засилиха опасенията, че икономиката ще бъде засегната от коронавируса и накараха инвеститорите да се насочат към благородния метал, смятан за актив-убежище. Американските фючърси върху златото напреднаха с 3,3% до 1643,20 долара за тройунция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:04 | 13.09.22 г.
fallback