Основните индекси на Нюйоркската фондова борса започват сесията във вторник на зелена територия, на фона на най-дългия период на волатилност на Wall Street, причинен от притесненията за пандемията от коронавирус, информира MarketWatch.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се повишава с 56,11 пункта, или с 0,40%, до ниво от 22 416,56 пункта. Широкият измерител S&P 500 отчита повишение от 5,73 пункта, или 0,22%, до ниво от 2631,86 пункта, докато технологичният показател Nasdaq Composite регистрира ръст от 0,85%, или 66,99 пункта, до ниво от 7844,78 пункта.
Притесненията за влиянието на COVID-19 върху икономиката на САЩ и Европа продължават да владеят настроенията на инвеститорите. Известна доза оптимизъм може да бъде забелязана заради бързото възстановяване на промишлената активност в Китай през март, след като блокадата, наложена за противодействие на разпространението на коронавируса, беше вдигната.
Индекс на мениджърите по поръчките PMI за сектора на промишлеността в страната се повиши до 52 пункта през март от рекордно ниското ниво от 35,7 пункта, достигнато през февруари, съобщиха във вторник от Националното статистическо бюро на Китай. Така показателят се установи над ключовата линия от 50 пункта, която разделя свиването от рзширяването.
От своя страна индексът на мениджърите по поръчките PMI за сектора на услугите в Китай се повиши до 52,3 пункта през март от рекордно ниските 29,6 пункта отчетени през февруари.
Показанията на PMI бяха "много над очакванията и почти прекалено добри, за да бъдат истински за икономика, която все още не функционира напълно на оптималното си ниво преди кризата", каза Майкъл Хюсън, главен пазарен анализатор в CMC Markets.
Според анализаторите резките повишения на борсовите индекси на Wall Street през миналата седмица и ралито в понеделник са обнадеждаващи, но продължаващата волатилност показва, че търговията още не се е стабилизирала. Дебатът за това дали индексите са излезли от мечия пазар на 23-и март, продължава, като анализаторите отбелязват, че минали продължителни периоди на разпродажби са били прекъсвани от кратки ралита, след които пониженията са продължавали.
„Двуцифреното повишение от миналата седмица за пазарите беше добре дошло облекчение, въпреки че пазарните възстановявания рядко са толкова чисти, колкото това. В периода 2000-2001 г. имаше четири ралита, по-големи от 20%, преди в крайна сметка пазарите да се възстановят, а при финансовата криза индексът S&P 500 отчете фалшив пробив от 27%, преди да се стабилизира", отбеляза Марк Хакет, ръководител на отдел за инвестиционни изследвания в Nationwide.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа е съответно до 0,684% и 1,338%.
При валутната търговия доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, се намира на ниво от 99,54 пункта.
Еврото се разменя със спад от 0,75% на ниво от 1,096 долара за евро.
На петролните пазари цената на международния бенчмарк Брент се повишава с 2 цента до 22,78 долара за барел. В същото време фючърсите върху американския лек суров петрол WTI отчитат повишение от 46 цента до ниво от 20,55 долара за барел.
Цената на златото бележи спад от 1,32% до ниво от 1621,50 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:19 ч.