Основните индекси на Нюйоркската фондова борса започват сесията на зелена територия, продължавайки ралито от миналата седмица, след като властите в САЩ разшириха мерките за овладяване на въздействието от коронавируса, информира CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се повишава с 200,50 пункта, или с 0,93%, до ниво от 21 822,45 пункта. Широкият измерител S&P 500 отчита повишение от 35,84 пункта, или 1,49%, до ниво от 2579,24 пункта, докато технологичният показател Nasdaq Composite регистрира ръст от 1,92%, или 142,55 пункта, до ниво от 7644,93 пункта.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви на пресконференция в неделя, че срокът на мерките за социално дистанциране е удължен до 30 април и добави, че смъртността от вируса ще достигне пик след две седмици. Тези мерки, въпреки че могат да причинят рязък икономически срив в близко бъдеще, се разглеждат от някои инвеститори като най-правилния начин за предотвратяване на дългосрочните щети за икономиката.
Оптимизмът беше повишен и след като от Johnson & Johnson заявиха, че ще започнат тестове върху хора на потенциалната ваксина срещу коронавируса през септември. Акциите на J&J поскъпнаха с 3,9%.
Резките повишения през миналата седмица бяха предизвикани отчасти от перспективата за големи фискални и парични стимули. Президентът Доналд Тръмп подписа в петък закона за пакета от стимули в размер на 2 трилиона долара за ограничаване на икономическия удар от заразата. Федералният резерв също започна редица мерки за поддържане на икономиката, включително програма за закупуване на активи с отворен край.
„Биковете организират епично завръщане“, казва Кен Берман, стратег в Gorilla Trades. „Въпреки ралито… несигурността по отношение на продължителността на необходимите, но икономически вредни, глобални блокади продължава да тежи върху рисковите активи“, добави той.
„Техническата картина продължава да е меча в цялостен план въпреки скока в стойностите на акциите в средата на седмицата, като всички ключови индикатори за тенденция все още са ниски“, каза Берман.
Броят на заразените с коронавирус в световен мащаб все още се покачва, което добавя към несигурността за това кога ще бъдат премахнати блокадите и карантинните мерки и кога икономиката ще може да се върне към нормалното си състояние.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа е съответно до 0,618% и 1,208%.
При валутната търговия доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, се намира на ниво от 99,16 пункта.
Еврото се разменя със спад от 1,03% на ниво от 1,103 долара за евро.
На петролните пазари цената на международния бенчмарк Брент се понижава с 2,38 долара до 22,55 долара за барел. В същото време фючърсите върху американския лек суров петрол WTI отчитат понижение от 1,50 долара до ниво от 20,01 долара за барел.
Цената на златото бележи спад от 0,48% до ниво от 1646,10 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:21 ч.