fallback

Wall Street започва сесията със значителни ръстове заради очакваните стимули*

И трите основни борсови индекса се повишават с над 6%

16:52 | 24.03.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Снимка: Bloomberg

Основните индекси на Нюйоркската фондова борса започнаха сесията във вторник на зелена територия. Инвеститорският оптимизъм е повишен от надеждите, че  законодателите на САЩ ще постигнат съгласие по законопроекта за фискални стимули срещу влиянието на коронавируса, информира CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се повишава  с 1440,93 пункта, или със 7,71%, до ниво от 20 037,42 пункта. Широкият измерител S&P 500  отчита повишение от 151,82 пункта, или 6,80%, до ниво от 2390,34 пункта, докато технологичният показател Nasdaq Composite регистрира ръст от 6,38%, или 439,44 пункта, до ниво от 7300,89 пункта.

Акциите на Вoeing поскъпнаха с над 12%. Книжата на Chevron и United Technologies се търгуваха с 10% по-високо.

Сенаторът Чък Шумър и министърът на финансите Стивън Мнучин заявиха, че се надяват съгласието по законопроектът да бъде постигнато до вторник сутринта. „Все още има няколко малки разлики. Нито един от нас не мисли, че те по някакъв начин ще попречат на окончателното споразумение “, каза Шумър.

Демократите разкритикуваха фонда в размер на 500 милиарда долара, който републиканците предлагат да бъде заделен за затруднени предприятия.

„Не мисля, че в Камарата на представителите или… в Сената има някой, който да е готов да седне и да обсъжда много въпроси, когато имаме около 3 милиона души, кандидатстващи за финансова помощ“, каза Стивън Рикюто, главен икономист в Mizuho Securities, позовавайки за на данните за седмичния брой на молбите за обезщетение при безработица.

От друга страна президентът на САЩ Доналд Тръмп даде знак, че има желание да вдигне карантината, въпреки притесненията за коронавируса.

„В един момент ще отворим страната си и това ще бъде сравнително скоро“, заяви Тръмп по време на брифинг от вчера.

Пазарите получават подкрепа и от Федералния резерв, който заяви в понеделник, че ще предприеме неограничено изкупуване на активи. Централната банка заяви, че програмата ще се изпълнява в "сумите, необходими за подпомагане на безпроблемното функциониране на пазара и ефективното прилагане на паричната политика към по-широката икономика".

„Този пазар е крайно опасен от февруари. Но има признаци за надежда“, пише Том Лий, анализатор на Fundstrat.

„От гледна точка на пазара… усещаме, че стигаме до края на това“, казва Майкъл Новограц, изпълнителен директор на Galaxy Digital.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа отчита ръст  съответно до 0,847% и 1,427%.

При валутната търговия доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, се намира на ниво от 101,77 пункта.

Еврото се разменя с ръст от 0,69% на ниво от 1,08 долара за евро.

На петролните пазари цената на международния бенчмарк Брент се повишава със 73 цента до 27,76 долара за барел. В същото време фючърсите върху американския лек суров петрол WTI  отчитат повишение от 22 цента до ниво от 23,58 долара за барел.

Цената на златото бележи ръст от 5,52% до ниво от 1654,20 долара за тройунция.

*Информацията е актуална към 16:23 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:16 | 11.09.22 г.
fallback