Американският президент Доналд Тръмп е започнал частни разговори в края на миналата седмица за вдигане на блокадата в страната въпреки бързо растящия брой на случаите на коронавирус и съветите на здравни експерти, тъй като е обезпокоен от вредите за икономиката от продължителна карантина, съобщават запознати източници, цитирани от Bloomberg.
Недостигът на тестове затруднява преценката в пълен мащаб за разпространението на вируса, но Тръмп и негови съветници, сред които и финансовият министър Стивън Манучин, искат да гарантират, че икономическите щети от кампанията за „социално дистанциране“ в страната няма да надхвърлят потенциалните вреди от самия вирус, допълват източниците.
„Не можем да позволим лечението да бъде по-лошо от самия проблем. В края на 15-дневния период ще вземем решение по какъв път искаме да продължим!“, написа Тръмп в Twitter късно снощи.
Американският президент започнал разговори за това как да върне хората обратно на работа около четвъртък миналата седмица, само два дни след като помогна за влизането в сила на 15-дневен план на Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC) за предотвратяване на увеличаването на случаите чрез насърчаване на повечето хора да си останат у дома, казват двама от източниците. Кампанията ще приключи около 31 март.
Разговорите са били съсредоточени върху това какво трябва да се направи след края на 15-дневния период и как да бъдат изследвани и изолирани всички болни, така че здравите хора да могат да се върнат на работа. Възможно е указанията на CDC да бъдат смекчени, вместо да бъдат отменени напълно, казва един от източниците.
Съветите на Биркс и Фаучи
Здравните власти в САЩ предупреждават, че в отсъствието на жизнено лекарство трайните и икономически болезнени ограничения в ежедневието са единственият начин за побеждаване на вируса. Тази група се оглавява от Дебора Биркс, лекар от Държавния департамент, определена за съветник на вицепрезидента Майк Пенс по реакцията на федералните власти на пандемията, и Антъни Фаучи, влиятелен директор на Националния институт за алергии и инфекциозни болести.
До този момент съветите на здравните експерти бяха в основата на стратегията срещу коронавируса на Белия дом и това тревожело някои икономически и политически съветници на Тръмп, според които президентът не трябвало да разчита толкова сериозно на тях, казват двама от запознатите източници.
Но близък съзюзник на Тръмп в Конгреса, сенаторът от Републиканската партия Линдзи Греъм от Южна Каролина, изрази днес в Twitter подкрепата си за лекарите.
Американската икономика се задъхва предвид увеличаването на броя на заразените и на починалите. Гуверньорът на подразделението на Федералния резерв в Сейнт Луис Джеймс Булард прогнозира, че безработицата в САЩ може да достигне 30% през второто тримесечие, а брутният вътрешен продукт да намалее с 50%. Вчера Morgan Stanley съобщи, че очаква американската икономика да се свие с 30 на сто през второто тримесечие.
До понеделник случаите на заболяването в страната надхвърлиха 35 хил., а починалите са над 400, сочат данни на университета „Джонс Хопкинс“.