Основните индекси на Нюйоркската фондова борса започнаха сесията в понеделник с понижения, дори след като Федералният резерв разкри нови мерки за поддържане на правилното функциониране на пазарите. Инвеститорите са в очакване Конгресът да постигне съгласие относно пакет от фискални стимули в отговор на икономическото въздействие от коронавируса, информира CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава с 337,48 пункта, или с 1,76%, до ниво от 18 816,76 пункта. Широкият измерител S&P 500 отчита понижение от 42,81 пункта, или 1,83%, до ниво от 2262,09 пункта, докато технологичният показател Nasdaq Composite регистрира спад от 0,54%, или 38,53 пункта, до ниво от 6840,66 пункта.
Една от мерките, предприети от Фед, беше програма за закупуване на активи с отворен край, която централната банка ще изпълнява в „сумите, необходими за подпомагане на безпроблемното функциониране на пазара и ефективното прилагане на паричната политика към икономиката“.
„Въпреки че действията на Фед са огромна помощ, единственият начин пазарите да намерят устойчиво подобрение е, когато на икономиката й е позволено да се оживи, или поне има реален план как ще се случи това", каза Пол Белезник от Bespoke Investment Group.
Министърът на финансите Стивън Манучин заяви, че Конгресът е "много близо" до оформяне на фискалния пакет, като отбеляза, че той трябва да бъде финализиран "днес".
"Използваме част от средствата, с които разполагаме, но днес имаме нужда Конгресът да одобри допълнителни средства, за да можем да продължим напред и да подкрепим американските служители и американската икономика", каза Манучин.
Законопроектът за фискални стимули се провали в главния процедурен вот на Сената в неделя, тъй като демократите предупредиха, че мярката не предлага достатъчно подкрепа на засегнатите служители, а вместо това са отделени твърде много средства за спасяване на компаниите.
Лидерът на малцинството в Сената Чък Шумър заяви, че разногласията по законопроекта могат да бъдат преодоляни в следващите 24 часа. По-късно говорител на Шумър добави, че сенаторът и министърът на финансите Стивън Манучин са имали „продуктивна среща“.
Директорът на Националния икономически съвет Лари Къдлоу съобщи, че пакетът от икономически стимули ще възлиза на повече от 2 трилиона долара, като отбелязва, че ще бъде равен на около 10% от брутния вътрешен продукт на САЩ. Миналата седмица президентът Доналд Тръмп подписа законопроект на стойност от 100 милиарда долара, с който се разширява платения отпуск в САЩ.
Дейвид Костин, главен стратег в Goldman Sachs, заяви, че разликата между бързо или продължителното възстановяване на фондовия пазар ще се сведе до три фактора: колко бързо ще бъде овладян вирусът, дали бизнесът ще има достъп до достатъчно капитал и ликвидност да издържи блокада от 90 до 180 дни и дали фискалните стимули могат да стабилизират прогнозите за растеж.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа отчита спад съответно до 0,74% и 1,389%.
При валутната търговия доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, се намира на ниво от 101,95 пункта.
Еврото се разменя с ръст от 0,76% на ниво от 1,078 долара за евро.
На петролните пазари цената на международния бенчмарк Брент се понижава със 73 цента до 26,25 долара за барел. В същото време фючърсите върху американския лек суров петрол WTI отчитат повишение от 23 цента до ниво от 22,86 долара за барел.
Цената на златото бележи ръст от 3,15% до ниво от 1531,40 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 16:22 ч.