Основните индекси на Нюйоркската фондова борса започват сесията в понеделник с резки спадове, дори след като Федералният резерв предприе мащабна кампания от стимули за ограничаване на по-бавния икономически растеж на фона на пандемията от коронавирус, информира CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава с 2396,46 пункта, или с 10,30%, до ниво от 20 770,01 пункта. Широкият измерител S&P 500 отчита намаление от 274,76 пункта, или 10,17 %, до ниво от 2435,26 пункта, докато технологичният показател NasdaqComposite регистрира спад от 10,03%, или 790,03 пункта, до ниво от 7088,13 пункта.
Търговията бе спряна за 15 минути малко след започването на сесията, след като понижението на S&P 500, предизвика т. нар. автоматична спирачка. Това е третият път за последната седмица, когато механизмът се активира.
Преди отварянето на сесията фючърите на Wall Street достигнаха своите „пределни нива“, което означава, че те не могат да се търгуват под този праг. Това предизвика спиране на търговията за 15 минути.
Въпреки че действията на централната банка могат да помогнат за облекчаване на функционирането на пазарите, много инвеститори смятат, че заразата напълно трябва да отмине преди отново да започнат да поемат риск.
„Фед със сигурност изстреля своите парични куршуми“, казва Питър Буквар, главен инвестиционен директор в Bleakley Advisory Group. „Дано това проработи, защото не знам какво друго им остава, а пари, които валят от небето, няма да излекуват този вирус. Нужни са само време и истински лекарства", добави той.
Фед обявява количествени облекчения
Фед намали основните си лихвените проценти до диапазона между 0% и 0,25%, изпращайки ги на най-ниското им ниво от 2015 г. насам. Централната банка на САЩ започна и мащабна програма за количествени облекчения на стойност 700 милиарда долара. Президентът Доналд Тръмп заяви, че е "много щастлив" от ходовете, добавяйки: "Мисля, че хората на пазарите трябва да бъдат много развълнувани".
„Това, съчетано с подходящ фискален пакет, би трябвало да помогне за намаляване на недостатъците от влиянието на вируса върху икономическата активност“, заяви Куинси Кросби, главен пазарен стратег в Prudmental Financial.
В петък щатските индекси отчетоха най-големия си еднодневен ръст от 2008 г. насам. Новините от уикенда за пандемията от коронавирус обаче не помагаха на настроенията. Броят на заразените в САЩ се повиши до 3774 души, а починалите станаха 69, казаха от университета „Джон Хопкинс“. От американския Център за контрол и превенция на заболяванията призоваха организаторите да отменят или отложат всички събитията, събиращи около и над 50 души на едни място.
„Основният проблем този път по отношение на други сривове на пазара е рязкото спадане на икономическата дейност“, каза Дан Деминг, управляващ директор в KKM Financial. „Скоростта на въздействието върху средностатистическите американци, да не говорим за глобалната общност е сравнително безпрецедентна“, добави той.
Акциите на Apple поевтиняха с повече от 12% преди спирането на търговията в понеделник. Книжата на Delta и United се търгуваха с поне 15% по-ниско, докато тези на American загубиха около 20% от стойността си.
Акциите на Bank of America и JPMorgan Chase поевтиняха съответно със 17,6 %% и 18,3%. Книжата на Morgan Stanley и Citigroup се търгуваха по-ниско съответно със 17,1% и 20,7%. Големите банки обявиха в неделя, че спират програмите си за обратно изкупуване в опит да осигурят капитал, където е необходимо.
„Бързото разпространение на COVID-19 по целия свят драстично повиши несигурността на инвеститорите и разтърси световните финансови пазари“, коментират в бележка стратезите от MRB Partners, добавяйки, че ситуацията „ще се влоши, преди да стане по-добра“.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа отчита спад съответно до 0,805% и 1,433%.
При валутната търговия доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, се намира на ниво от 98,27 пункта.
Еврото се разменя с ръст от 0,23% на ниво от 1,113 долара за евро.
На петролните пазари цената на международния бенчмарк Брент се понижава с 3,33 долара до 30,56 долара за барел. В същото време фючърсите върху американския лек суров петрол WTI отчитат понижение 2,16 долара до ниво от 29,57 долара за барел.
Цената на златото бележи спад от 2,95% до ниво от 1471,90 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 16:21 ч.