fallback

Как борсовата паника се отплаща на JPMorgan и Citigroup

Пазарната истерия около коронавируса е увеличила приходите на банките с половин милиард долара

15:15 | 11.03.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Историческата паника на световните пазари на акции (предимно миналата седмица и по време на черния понеделник) генерира допълнителна възвръщаемост на някои от най-големите инвестиционни банки. JPMorgan Chase & Co. и Citigroup Inc. отчитат с 500 млн. долара по-високи  приходи от търговия с деривати върху акции и спрямо същия период на миналата година, предава Bloomberg.

Търговията се ускори, тъй като инвеститорите очакват по-голяма волатилност при акциите и хеджират позициите си. JPMorgan е реализирала допълнителни приходи от 300 милиона долара от началото на тази година досега, включително приблизително 50 милиона долара в един търговски ден в края на февруари. Citigroup е увеличила приходите си с между 150 млн. до 200 млн. долара, поясняват източници на агенцията.

Патрик Бъртън, говорител на JPMorgan в Лондон, отказва коментар по темата, както и Едвина Фраули-Гангахар, говорител на Citigroup.

Търговията с опции, свързани с индекса S&P 500, сред най-популярните деривати върху акции, скочи до рекордно високата стойност от над 3,5 милиона договора през февруари. Индексът на волатилността CBOE се покачи в понеделник до най-високата си стойност от 2008 г.

Хаосът на фондовите борси означава, че приходите от деривати върху акции може да се оттласнат от спада през миналата година. Банките от Wall Street генерираха около 12 млрд. долара от деривати през 2019 г., спад със 17% спрямо предходната година, показват данни на изследователската компания Coalition Development Ltd.

Разпространението на коронавируса отне хиляди животи, наруши глобалната икономика и принуди Италия да наложи национална блокада. Но за търговските бизнеси на Wall Street, които се нуждаят от нестабилност, за да трупат печалба, сътресенията предлагат наистина добра възможност. По-рано инвестиционните банки се оплакваха от спокойствието на пазарите през последните години.

И въпреки че трейдърите жадуват за нестабилност, внезапните промени могат да доведат до загуби и за банките. BNP Paribas SA, най-голямата френска банка, загуби около 80 милиона долара от сделки с деривати за няколко дни през декември 2018 г., след като пазарите бяха разтресени от търговското напрежение между САЩ и Китай, припомня Bloomberg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:24 | 11.09.22 г.
fallback