Основните индекси на Нюйоркската фондова борса затвориха с повишения след динамична търговия във вторник. Инвеститорският оптимизъм беше възстановен от перспективите за фискални стимули с цел повишаване на икономическия растеж, затруднен от коронавирусната епидемия, информира CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се повиши с 1167,14 пункта, или с 4,89%, до ниво от 25 018,16 пункта. Широкият измерител S&P 500 отчете повишение от 135,67 пункта, или 4,94%, до ниво от 2882,23 пункта, докато технологичният показател NasdaqComposite регистрира ръст от 4,95%, или9493,58 пункта, до ниво от 8344,25 пункта.
Акциите на Facebook, Amazon, Apple и Netflix поскъпнаха с над 1%. Книжата на JPMorgan Chase и Home Depot се търгуваха по-високо съответно с 5,5% и 4,4%.
От друга страна акциите на Noble Energy и Kinder Morgan поевтиняха съответно с 5,8% и 4,9%.
„Фискалният стимул е антидотът, който може да преодолее разликата между случващото се преди коронавируса и това, което ще се случи след появата му“, каза Брент Шут, главен инвестиционен стратег в Northwestern Mutual Wealth Management. „Той със сигурност не може да ни излекува от вируса, но може да помогне за ограничаване на икономическите проблеми“, добави той.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви в понеделник идеята си за „намаляване на данъчната тежест“, за да компенсира отрицателното въздействие на коронавируса. Потенциалните данъчни стимули добавят към пакета от мерки на стойност от 8,3 милиарда долара, който Тръмп подписа миналата седмица.
„Докато ние вярваме, че ще бъде изготвен пакет от фискални стимули, времето и обхватът му остават несигурни“, каза Ед Милс, анализатор в Raymond James. „Запитани за потенциала за фискалния пакет, някои републиканци сигнализираха, че смятат тези действия за преждевременни. От своя страна някои демократи заявиха, че има по-непосредствени приоритети от намаляването на данъците и че планират да обявят собствен пакет от стимули в следващите дни", добави той.
Пазарът претърпя исторически разпродажби в понеделник, като индексите Dow и S&P 500 спаднаха съответно със 7,8% и 7,6%. И двата показателя отчетоха най-лошата си сесия от 2008 г. насам.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа отчете ръст съответно до 0,797% и 1,301%.
При валутната търговия доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, се намираше на ниво от 96,54 пункта.
Еврото се разменяше със спад от 1,41% на ниво от 1,128 долара за евро.
На петролните пазари цената на международния бенчмарк Брент се повиши с 3,45 долара до 37,86 долара за барел. В същото време фючърсите върху американския лек суров петрол WTI се разменяха с ръст от 3,46 долара за 34,62 долара за барел.
Цената на златото отчете спад от 1,59% до ниво от 1649 долара за тройунция.