Основните индекси на Нюйоркската фондова борса започват сесията в понеделник дълбоко на червена територия, след като бързото нарастване на броя заразени с коронавирус извън Китай подсили инвеститорските притеснения относно влиянието на болестта върху глобалната икономика, информира CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава със 724 пункта, или 2,51%, до ниво от 28 252,33 пункта. Широкият измерител S&P 500 отчита понижение от 83 пункта, или 2,51%, до ниво от 3253,64 пункта, докато технологичният показател Nasdaq Composite регистрира спад от 2,89%, или 277 пункта, до ниво от 9297,37 пункта.
„Втората по големина икономика в света е напълно изключена. Хората изобщо не отчитат това “, казва Лари Бенедикт, главен изпълнителен директор на The Opportunistic Trader, добавяйки, че вече започват да се забелязват корекции в цените на акциите от 10% до 15%.
Акциите на авиокомпаниите Delta и American поевтиняват с над 5% всяка, докато книжата на United се търгуваха с 4,4% по-ниско. Акциите на казино операторите Las Vegas Sands и Wynn Resorts отписват по 3,5%, а цените на акциите на MGM Resorts се понижават с 4,4%.
Книжата на Nvidia регистрират понижение в цените си с над 6%, докато тези на Intel се търгуват с 2,9% по-ниско. Акциите на AMD и VanEck Vectors Semiconductor ETF (SMH) поевтиняха съответно с 7,5% и 3,9%.
Apple и нейните доставчици също изпитаха негативното влияние на заразата. Акциите на производителя на iPhone поевтиняват с 3,4%. Книжата на Skyworks Solutions и Qorvo се търгуват съответно с 3,2% и 1,9% по-ниско.
Инвеститорът Уорън Бъфет заяви, че разпространението на коронавируса е отслабило икономиката на САЩ, но отбелязва, че състоянието й все още е добро. „Бизнесът намалява инерцията си, но я намалява от много добро ниво“, казва Бъфет. Той добави, че все още препоръчва закупуването на акции.
От друга страна властите в Южна Корея обявиха положение на тревога от „най-високо ниво“ през уикенда, след като броят на заразените надхвърли 750 души. Междувременно Италия е най-засегнатата от епидемията страна извън Азия с повече от 130 заразени и три регистрирани смъртни случая.
„Съществува голяма степен на несигурност около вируса и никой не знае как точно ще свърши това“, казва Кийт Лернер, главен пазарен стратег в Truist/SunTrust Advisory.
Първоначално след избухването на епидемията много икономисти прогнозираха V-образно възстановяване, което представяла период на рязък спад последван от период на рязък скок в цените на активите. Трейдърите обаче все повече се ориентират към традиционните убежища като държавни облигации и злато.
„Най-просто казано, пазарите не са готови за това, което се случва днес“, каза Грегъри Фаранело от AmeriVet Securities. „Средата е изключително динамична и продължава да предразполага към повишено внимание и предпазливост", добави той.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа отчита спад съответно до 1,376% и 1,828%.
При валутната търговия доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, се намира на ниво от 99,26 пункта.
Еврото се разменя с ръст от 0,07% на ниво от 1,085 долара за евро.
На петролните пазари цената на международния бенчмарк Брент се понижава с 2,47 долара до 56,03 долара за барел. В същото време фючърсите върху американския лек суров петрол WTI отчитат понижение от 2,16 долара до ниво от 51,22 долара за барел.
Цената на златото бележи ръст от 1,63% до ниво от 1676,20 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:20 ч.