Основните щатски индекси отбелязаха рязък спад, след като броят на новите случаи на коронавирус се увеличи и засили опасенията от силно забавяне на световната икономика, предава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отписа 227,57 пункта от стойността си и завърши сесията на ниво от 28 992,41 пункта. Така Dow слезе под прага от 29 хил. пункта за първи път от 4 февруари. Широкият измерител S&P 500 се понижи с 1,1% и завършва седмицата на равнище от 3337,75 пункта, а технологичният показател Nasdaq Composite отбеляза спад от 1,8% до ниво от 9576,59 пункта. Dow записа най-лошия си ден от 7 февруари насам, а S&P 500 отбеляза най-голямата си еднодневна загуба от 31 януари. Nasdaq регистрира най-лошата си сесия от 27 януари насам.
Пониженията в петък доведоха до спад на основните индекси и на седмична база за първи път от три седмици насам. Dow, S&P 500 и Nasdaq записаха понижение от над 1% за седмицата.
Книжата на Microsoft поевтиняха с над 3% и тласнаха Dow надолу в петък. S&P 500 беше подложен на натиск от спада с 2,3% на технологичния сектор. Facebook, Amazon, Netflix, Google и Apple отбелязаха понижение от най-малко 1,5%, с което тласнаха Nasdaq надолу. В същото време вложените пари в американски облигации изпратиха доходността по 30-годишните американски държавни ценни книжа до историческо дъно от 1,915%. Доходността по 10-годишните облигации е на ниво от 1,471%.
Китайската Национална здравна комисия обяви над 75 хил. потвърдени случая на коронавирус и над 2000 жертви в континенталната част на Китай. Само през последната нощ беше съобщено за над 800 нови случая. Южна Корея също обяви над 200 случая.
„Дори епидемията да отслабне, ръстът на световната икономика ще намалее до 0% през първото тримесечие, след което ще скочи през останалата част от годината. Така че ударът в краткосрочен план върху корпоративните печалби изглежда неизбежен“, коментира Питър Березин, главен глобален стратег в компанията BCA Research.
Разпространението на вируса вече се отразява на китайската икономика. Данни на Асоциацията на пътническите автомобили в Китай показаха, че продажбите на коли са намалели с 92% през първите две седмици на февруари. Някои американски компании, включително Apple, предупредиха също тази седмица за възможен спад на приходите заради вируса.
IHS Markit съобщи, че дейността в американския сектор на услугите е достигнала най-ниското си ниво от над шест години, отбелязвайки, че доверието е намаляло заради коронавируса.
В петък трейдърите инвестираха в активи-убежища като държавни ценни книжа и злато. Цената на благородния метал скочи с над 1,5% до 1643,2 долара за тройунция и достигна най-високото си ниво от седем години насам.
Основните щатски индекси записаха негативна сесия и вчера след неочакваната разпродажба в средата на деня. Dow отбеляза и четвъртия си спад през последните пет сесии.
На валутните пазари доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,54% до 99,33 пункта. Еврото поскъпва с 0,61% до 1,085 долара, а паундът прибавя 0,62% към стойността си до 1,296 долара. Спрямо йената щатските пари поскъпват с 0,46% до 111,59 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола се понижи с близо 1% заради възобновените притеснения за търсенето вследствие на въздействието върху икономиката на епидемията с коронавируса, а основните производители изглежда не бързат да намалят производството.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поевтиняха с 1,4% до 58,46 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI отписаха 0,9% от стойността си до 53,38 долара за барел.