fallback

Коментари на СЗО върнаха част от оптимизма на Wall Street

Според представителите на Световната здравна организация все още е твърде рано за сериозни притеснения от глобална пандемия

23:44 | 23.01.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Снимка: Pixabay

Основните борсови индекси на Wall Street завършиха сесията в четвъртък със смесено представяне, след като коментари от Световната здравна организация спомогнаха за намаляване на инвеститорските притеснения относно коронавируса, информира CNBC.

Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отписа 26,18 пункта, или 0,09%, от стойността си и завърши търговията на равнище от 29 160,09 пункта. Широкият измерител S&P 500 отбеляза ръст от 0,11%, или 3 пункта, до ниво от 3325,54 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite  напредна с 0,20%, или 18 пункта,  до ниво от 9402,48 пункта.

„Все още е прекалено рано това събитие да бъде смятано за извънредна ситуация в областта на общественото здравеопазване от международно значение“, заявиха от Световната здравна организация по отношение на разпространението на коронавируса в Азия.

След този коментар акциите на American Airlines поскъпнаха с почти 3%, докато книжата на  United Airlines се търгуваха с 1,9% по-високо. Акциите на Las Vegas Sands също отчетоха повишения в стойностите си.

Трейдърите изразяваха силно притеснение от разпространението на вируса, след като броят на заразените лица надвиши 600, като в същото време случаи на заразата бяха потвърдени в Сингапур и САЩ.

„Разрастването на вируса засили опасенията от глобална пандемия с потенциални последици за цялата икономика“, каза Робърт Самюелс, анализатор в UBS. Той отбеляза, че американските компании, които осъществяват дейност в Китай, „потенциално биха могли да бъдат повлияни отрицателно от по-ниското търсене, тъй като потребителите ще предпочетат да останат у дома, ако вирусът продължи да се разпространява“.

От друга страна в САЩ продължава сезонът на отчетите.  Оклоло 70% от компаниите в индекса S&P 500, представили отчетите си до момента,  са регистрирали тримесечни числа, надвишаващи прогнозите на анализаторите, показват данни на FactSet.

„Когато разглеждаме печалбите от четвъртото тримесечие, те изглеждат малко по-добре от очакваното. Но трябва да признаем, че летвата по отношение на очакванията беше сравнително ниска“, каза Бил Нортей, старши инвестиционен директор в  U.S. Bank Wealth Management.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижи до съответно 1,733% и 2,178%.

На валутните пазари доларовият индекс, който измерва стойността на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, отбеляза спад от 0,15% до 97,67 пункта. Еврото поевтинява с 0,30% до 1,1059 долара, а паундът отписва 0,12% към стойността си до 1,3124 долара. Йената  се търгува на ниво от 109,48 йени за долар.

Фючърсите върху международния бенчмарк Брент, добиван в Северно море, поевтиняха с 1,12 долара до 62,09 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI отписаха 1,06 долара от стойността си до ниво от 55,68 долара за барел.

Американските фючърси върху златото поскъпнаха  с 0,36% до 1562,3 долара за тройунция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:53 | 12.09.22 г.
fallback