fallback

Манучин не може да обещае, че с подписването на втора фаза ще паднат всички мита

Отпадането на санкциите може да става поетапно, заяви финансовият министър по време на Световния икономически форум в Давос

15:29 | 21.01.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Подписването на Втора фаза от търговското споразумение между САЩ и Китай няма задължително да е „големият бум“, с който ще се премахнат съществуващите мита. Това заяви американският финансов министър Стивън Манучин в интервю за американския в. Wall Street Journal в рамките на Световния икономически форум в Давос.

„Може да сключим 2А (първа част от втората фаза – бел. ред.) и някои мита да отпаднат. Може да го правим последователно с течение на времето“, допълни той.

Пред изданието финансовият министър посочи още, че по-късно през годината администрацията на президента Доналд Тръмп готви понижаване на данъчната тежест на американците от средната класа. „Работим върху това, което наричаме данъчни съкращения 2.0..., които ще бъдат допълнителни съкращения на данъците на средната класа. В момента се намираме в процеса на оформянето им и ще ги представим скоро“, допълни той.

Плановете на Вашингтон ще станат факт в навечерието на президентските избори в страната през ноември тази година, на които Доналд Тръмп се кандидатира отново. В началото на следващия месец пък предстои ежегодната реч на американския президент За състоянието на съюза, а малко след това се очаква и бюджетът на администрацията.

Според Манучин САЩ се очаква да отчете дефицит от около 1 трлн. долара следващите две години заради увеличаването на инвестициите и по-големите правителствени разходи, договорени в рамката на споразумението с демократите в Конгреса.

Но „ще се придържам към прогнозите си, че данъчното споразумение ще се изплати само“, посочи Манучин.

Пред Wall Street Journal финансовият министър също така предупреди, че Италия и Великобритания ще бъдат санкционирани с мита, ако продължат с плановете си за допълнителен данък върху дигиталните компании като Alphabet и Facebook.

Предупреждението стана факт, след като Франция обяви, че е съгласна да забави въвеждането на свои налози заради американските заплахи за отговор чрез френския износ. По думите на Манучин френският президент Еманюел Макрон се е съгласил отлагането да стане до края на годината, докато двете държави намерят постоянно решение на спора си.

Това е „началото на решение“, каза финансовият министър.

Франция обяви, че ще въведе данъка миналата година в опит да получи повече средства от големите технологични компании, които плащат малко или никакви данъци във Франция. Парламентът в Италия прие подобна мярка миналата година, която се очаква да влезе в сила през тази. Великобритания също трябва да приложи подобни санкции през 2020 г.

Манучин бе категоричен, че ако страните не се откажат от намеренията си, „те ще се окажат изправени пред митата на президента Тръмп“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:34 | 13.09.22 г.
fallback