fallback

Германия потвърди за американски натиск с мита срещу Европа заради Иран

Европейците засилиха натиска върху Техеран в рамките на ядрения спор, но преди това САЩ са заплашвали да наложат мита за европейските автомобили

15:50 | 17.01.20 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Една статия на американския Washington Post бе четена особено внимателно тази седмица от много чуждестранни дипломати в Берлин. В нея се описва как правителството на американския президент Доналд Тръмп е заплашило да постави на дневен ред възможни мита върху вноса на европейски автомобили, ако Германия, Франция и Великобритания не задействат т. нар. Механизъм за разрешаване на спорове в рамките на ядреното споразумение с Иран. Съответно се е спекулирало с наказателни мита от 25 процента, твърди американският вестник.

Предисторията накратко: ядреното споразумение предвижда, че всички подписали страни - САЩ, Русия, Китай, Франция, Великобритания, Германия, ЕС и Иран, могат да задействат механизъм за разрешаване на спорове. Например, ако една страна открие нещо, което счита за сериозно нарушение на договора. След това съвместната комисия трябва да проучи процеса и да предложи решение. Срокът обаче е много кратък. Първоначално след оповестяването той е 15 дни, но след това може да бъде продължен отново с 15 дни. Ако няма решение, въпросът може да се постави пред Съвета за сигурност на ООН. Тогава той може да реши да възстанови всички глобални санкции срещу Иран.

Действително германският външен министър Хайко Маас, заедно с двамата си европейски колеги от Париж и Лондон, обяви във вторник, че този механизъм е задействан. Обосновката е ясна: все повечето ирански нарушения на ядреното споразумение „вече не могат да бъдат оставени без отговор“. Политикът от Германската социалдемократическа партия посочва, че споразумението трябва да бъде запазено и в рамките на споразумението да се намери дипломатическо решение.

Действат ли европейците под натиск от предполагаемата митническа заплаха от страна на САЩ? Или едното няма нищо общо с другото?

Ето защо в петък сутринта се стигна до извънредно заседание на комисията по външни работи в Бундестага. Според информация на SPIEGEL висш служител на Федералното външно министерство е потвърдил в поверителен разговор, че Държавният департамент на САЩ е отправил такава заплаха на 8 януари в разговор с политическите директори на външните служби на трите европейски страни. Трите държави, участващи в ядреното споразумение - за кратко Е3 – били отхвърлили натиска. Заплахата от страна на САЩ също така би била излишна, тъй като Е3 отдавна са обмисляли задействането на арбитражния механизъм.

Washington Post пише в материала си, че „частната заплаха“ от страна на администрацията на САЩ за тримата европейци се е случила около седмица преди началото на арбитражния процес. Вестникът обаче добавя също, че е спорно дали заплахата изобщо е била необходима, тъй като европейците са „сигнализирали преди седмици“ за „задействане“ на арбитражния механизъм. Всъщност редица медии писаха за това от края на миналата година.

Въпреки това решението на европейците от този вторник беше изненадващо. Предишния ден представители на високопоставени правителствени кръгове заявиха, че първоначално Е3 иска да изчака доклада на Международната агенция за атомна енергия за възможните ирански нарушения на ядреното споразумение.

Иранското правителство реагира гневно на мярката. Европа прави „стратегическа грешка", заяви външният министър Джавад Зариф в сряда на среща с Нилс Анен, германския зам.-външен министър, в Ню Делхи. Анен е уверил, че Берлин възнамерява да спаси ядрената сделка. За целта обаче иранците трябвало да се върнат към задълженията си по споразумението. Зариф не показа, че правителството му е готово за това.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:31 | 14.09.22 г.
fallback