fallback

Ердоган заплаши да закрие ключова база на НАТО в Турция

Това е най-ясният досега знак, че спорът със САЩ рискува да се разпространи и още повече да изостри отношенията на Анкара с Алианса

10:49 | 16.12.19 г. 12
Автор - снимка
Създател

Турският президент Реджеп Ердоган предупреди, че Турция може да закрие два от най-ключовите обекти на НАТО в страната, ако САЩ наложат санкции срещу покупката на руски противоракетни системи.

„Ако е необходимо да я затворим, ще затворим Инджирлик“, заяви президентът в интервю в неделя. „Ако е необходимо да я затворим, ще затворим и „Кюреджик“, допълни той, имайки предвид радарната станция край едноименния град в Южна Турция.

Това е най-ясният досега знак, че спорът със САЩ рискува да се разпространи и още повече да изостри отношенията на Анкара с Алианса.

Радарът за ранно предупреждение в Кюреджик е от съществена важност на противоракетната отбрана на блока. Военновъздушната база „Инджирлик“, която се намира в близост до сирийската граница, пък се използва от Пентагона за съхранение на тактически оръжия и извършването на въздушни удари срещу „Ислямска държава“. Десетилетия по-рано базата беше и основна оперативна локация на американския шпионски самолет U-2.

След като сключи споразумение за покупката на противоракетните системи С-400, сега Анкара се готви да подпише сделка с Москва за съвместно производство на ракетите.

„Ако те вкарат в сила мерки като санкции, то тогава ние ще отговорим реципрочно“, посочи още Ердоган. „Много е важно и за двете страни САЩ да не предприемат непоправими стъпки по отношение на нас“, допълни той.

Споразумението с Москва подчертава както желанието на Турция да заема по-независима роля в регионалните политики, така и влошаването на взаимоотношенията и подкопаното доверие с Вашингтон.

През уикенда Турция разположи дронове в непризнатата Турска кипърска държава, разпалвайки още повече напрежението около конфликта за енергийните ресурси в Източното Средиземноморие. Ердоган също така се срещна и с либийския премиер Файез ал Сарай, след като изрази готовност да изпрати турски войски в северноафриканската държава, ако бъде помолен за това. Правителството на Ердоган също така представи за одобрение на парламента и сключена отделно сделка за военно сътрудничество с Либия.

Налагането на Турция като регионална сила я прави все по-малко готова на компромис със своя водещ съюзник в НАТО. САЩ отправиха предупреждение, че Анкара може да се окаже изправена пред изключване от програмата за производство на изтребителите F-35 заради действията си, като в същото време е застрашена от санкции по два закона заради бизнес с Русия.

Турция вече получи част от системите С-400. Очаква се те да бъдат готови за използване до април. Тяхното разполагане ще отбележи и успех за руския президент Владимир Путин и плановете му за по-голяма роля на страната му в Близкия изток.

Основното притеснение на САЩ е това, че руските системи биха могли да бъдат използвани за събирането на разузнавателна информация за стелт технологията на F-35, в което производство участва Турция.

Друг повод за обтягане на отношенията с Вашингтон стана и решението САЩ да признаят масовите убийства на арменци в последните години на Османската империя за геноцид. Ердоган предупреди, че турският парламент може да започне разследване за това дали САЩ са имали политики на системен геноцид срещу индиански племена.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:35 | 13.09.22 г.
fallback