Преговорите за премахването на севернокорейската ядрена и ракетна програми са в застой след провала на срещата на работно равнище с представители на САЩ, проведена през октомври в Стокхолм.
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун постави на Вашингтон срок до края на годината да промени позицията си в преговорите. Представители на САЩ омаловажават този срок, определяйки го като "неестествен".
В същото време севернокорейският посланик в САЩ казва, че денуклеаризацията вече не е на масата за преговори.
Ето какви са противоречащите си искания, довели до този застой.
Враждебна политика
Севернокорейски дипломат, когато прекъсна преговорите в Стокхолм, обвини представителите на САЩ, че се придържат към "старата си гледна точка и отношение".
Не се знаеше много какво точно са искали и предложили на тази среща САЩ и Северна Корея. Но Пхенян настояваше САЩ да предприемат действия, сравними с предложеното премахване на обект за ядрени изпитания, включително отмяна на смазващите санкции.
На провалилата се среща на високо равнище между Ким Чен-ун и президента на САЩ Доналд Тръмп, която се проведе през февруари във Виетнам, Северна Корея предложи да премахне ядрения комплекс в Йонбьон срещу отмяна на пет ключови резолюции на ООН.
Но американците заявиха, че демонтирането на Йонбьон няма да е достатъчно и призоваха Пхенян да предаде ядрените си оръжия и гориво на САЩ.
Северна Корея беше заявила, че като първа стъпка към денуклеаризация е премахнала и полигона за изстрелване на ракети в Сохе, но в неделя обектът беше използван за тест, който Пхенян определя като "много важен".
Северна Корея отправи нови призиви към САЩ да прекратят съвместните военни учения с Южна Корея, както и да променят "враждебната си политика", включително да престанат да критикуват Пхенян за човешките права.
Пълна, проверима, необратима
Представителите на САЩ пристигнаха в Стокхолм, за да постигнат "пълна, проверима и необратима денуклеаризация" на Северна Корея, и настояваха първата стъпка да бъде мораториум върху оръжейните изпитания, заяви пред Ройтерс дипломатически източник в Сеул, пожелал анонимност.
Макар че някои медии съобщиха, че САЩ са планирали да предложат временна отмяна на санкциите върху износа на въглища и текстил, според източника на преговорите в Стокхолм те не са навлезли в подробностите.
Вашингтон и Сеул са обсъждали различни области, в които санкциите могат да бъдат облекчени, като същевременно се запазва възможността за незабавното им повторно налагане при нужда. Пример за това е възобновяването на южнокорейските туристически посещения в КНДР.
В контраст с това на срещата в Ханой Северна Корея искаше "системни гаранции" за отмяна на санкциите, фокусирайки се върху пет резолюции на ООН, съобщи източникът.