fallback

Американските индекси се завърнаха към рекордните ръстове

Технологичният сектор бе сред най-добре представящите се в рамките на S&P 500 с ръст от 1,4%

23:52 | 25.11.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Водещите американски индекси достигнаха нови рекордни ръстове в понеделник на фона на подновения оптимизъм за постигане на т. нар. първа фаза от търговското споразумение между САЩ и Китай, съобщава CNBC.

Широкият измерител S&P 500, както и технологичният бенчмарк Nasdaq Composite, отбелязаха абсолютни рекордни стойности, прибавяйки съответно 0,75% и 1,32% до 3133,64 пункта и 8632,49 пункта. От своя страна индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average също достигна рекорд, прибавяйки над 190 пункта (0,68%) до 28 066,47 пункта.

Технологичният сектор бе сред най-добре представящите се в рамките на S&P 500 с ръст от 1,4%. Технологичният гигант Nvidia увеличи стойността на акциите си с близо 5%, а  Intel помогна на Dow с поскъпване на книжата си от над 2%. Nasdaq от своя страна получи тласък от Apple, чиито акции прибавиха 1,8%, а тези на Аmazon – 1,6%.

Ръстовете от понеделник станаха факт, след като пазарът си взе почивка миналата седмица, когато S&P 500 прекъсна шестседмичната си серия на ръстове. Dow отбеляза спад за първи път от пет седмици, а Nasdaq приключи седемседмична печеливша поредица.

Въпреки всичко, водещите индекси отбелязват силна година - S&P 500 прибавя 25% и е напът да отчете най-големия си годишен ръст от 2013 г. насам. Nasdaq от своя страна расте с над 30%, а Dow – с над 20%.

„Пазарът все още очаква сделка от първа фаза, която (най-важното) премахва заплахата от каквото и да е било по-нататъшно ескалиране на търговската война“, посочва Том Есайе, основател на The Sevens Report. Според него обаче, освен ако няма изненади, не се очаква първата фаза да включва съществено намаление на съществуващите мита и по тази причина не е ясно доколко ще е в помощ на възстановяването на световния растеж.

Доброто настроение стана факт, след като в събота американският съветник по националната сигурност Робърт Обраян заяви, че т. нар. първа фаза от търговската сделка с Китай все пак може да бъде постигната до края на годината. Той обаче също така заяви, че Вашингтон няма намерение да се прави, че не забелязва протестите в Хонкног.

Настроенията бяха приповдигнати в понеделник и от две мащабни сделки. LVMH потвърди, че е сключила споразумение за придобиването на американския производител на бижута Tiffany за 16,2 млрд. долара – най-голямата сделка в сегмента на луксозните стоки някога. Книжата на френския конгломерат поскъпнаха с над 2% в рамките на европейската търговия.

Часове по-рано Novartis обяви, че купува базираната в Ню Джърси Medicines Co. за 9,7 млрд. долара.

На стоковите пазари цената на петрола поскъпва. Международният бенчмарк Брент прибавя към стойността си 0,41% до цена от 63,65 долара за барел. На свой ред фючърсите върху американският лек суров петрол WTI се разменят с повишение в цената от 0,4% до цена от 58 долара за барел.

Златото обаче поевтинява с 0,62% до 1454,50 долара за тройунция.

При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации намалява до съответно 1,753% и 2,198%.

Доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от конкурентни валути, нарасна до 98,32 пункта.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:10 | 11.09.22 г.
fallback