fallback

Dow се пребори за нов рекорден връх в понеделник

За ръста допринесоха акциите на Boeing, които поскъпнаха с над 4,5%, след като стана ясно, че компанията ще поднови доставките на 737 Max от следващия месец

23:31 | 11.11.19 г.
Автор - снимка
Създател

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average успя да завърши борсовата сесия в понеделник на положителна територия, след като изтри спад от над 160 пункта по-рано в рамките на сесията. Впоследствие отново за кратко отчете спад, но в крайна сметка успя да прибави 0,04% към стойността си до 27 691,49 пункта – нов рекорд за показателя.

За ръста допринесоха акциите на самолетопроизводителя Boeing, които поскъпнаха с над 4,5%, след като стана ясно, че компанията ще поднови доставките на получилия печална слава модел 737 Max от следващия месец, съобщава CNBC.

Въпреки това другите водещи индекси в Ню Йорк отчетоха спадове на фона на помрачените търговски надежди и новото ескалиране на напрежението в Хонконг. Широкият измерител S&P 500 отписа 0,2% до 3087,01 пункта, слагайки край на тридневната си печеливша серия. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite се раздели с 0,13% до ниво от 8464,28 пункта.

Акциите на Cisco Systems и Qualcomm поевтиняха съответно с 1,5% и 2,3%. Техните спадове бяха частично компенсирани от поскъпването с 5,1% на книжата на Walgreens Boots Alliance.

Водещите американски индекси бележат преобладаващо ръстове през последните седмици, което ги доведе до нови рекордни върхове. За последния месец Dow бележи скок от около 3%, а S&P 500 и Nasdaq съответно 4% и 5%.

Надеждите за скорошно постигане на търговско споразумение получиха нов тласък в четвъртък, когато от китайското търговско министерство заявиха, че Пекин и Вашингтон са договорили поетапна отмяна на двустранните мита. В петък обаче американският президент Доналд Тръмп заяви, че той не се е съгласявал на подобни отстъпки.

Доброто представяне на фондовите пазари се дължи отчасти на разведряването на търговския фронт, въпреки че коментарите на Тръмп от петък помрачиха настроенията на инвеститорите.

„Макроикономическият фон със сигурност се е подобрил значително от състоянието си през септември и търговският пейзаж ще е най-благоприятният от години“, коментира Адам Крисафули, основател на Vital Knowledge. „Въпреки това очакванията за „първа фаза“ (от подписването на търговски договор между САЩ и Китай – бел. ред.) са много високи… и оценките са много разтегнати“, допълва той.

Във фокуса на пазарните участници остават и събитията в Хонконг. Местната полиция откри огън по протестиращи, като един от пострадалите е в критично състояние. Заради подновеното разпалване на напрежението хонконгският бенчмарк Hang Seng отписа 2,6% по време на търговията в понеделник.

На стоковите пазари цената на петрола също намалява. Американският лек суров петрол WTI отписва 0,66% от стойността си до 56,86 долара за барел. Международният бенчмарк Брент поевтинява с 0,46% до 62,22 долара за барел.

Златото на свой ред поевтинява с близо половин процент до 1455,70 долара за барел.

При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации нараства до съответно 1,945% и 2,427%.

Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути, се понижава до 98,22 пункта.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:36 | 10.09.22 г.
fallback