Въпреки че САЩ и Китай са на път да сключат междинна сделка от първата фаза на преговорите, от Американската асоциация за облекло и обувки (AAFA) заявиха, че не са доволни от ситуацията.
„Не виждаме печалба за нас в тази сделка“, заяви Рик Хелфенбейн, президент и изпълнителен директор на търговската организация пред CNBC в понеделник. „В крайна сметка се надяваме, че тези мита ще изчезнат и разликата ще се усети“, сподели още той, цитиран от CNBC.
Миналия месец САЩ и Китай постигнаха примирие и започнаха да работят за финализиране на търговско споразумение от „първа фаза“, което включва пауза в ескалацията на митата и засилване на покупките на американски селскостопански продукти от страна на Китай. Министърът на търговията на САЩ Уилбър Рос заяви в неделя, че споразумението може да бъде подписано от американския президент Доналд Тръмп и китайския президент Си Дзинпин на някоя от следните локации - Айова, Аляска, Хаваи или някъде в Китай.
Първоначално сделката трябваше да бъде подписана на срещата на върха за Азиатско-Тихоокеанско икономическо сътрудничество в Чили, но събитието отпадна поради протестите в страната. Белият дом заяви, че все още планира да подпише сделката „в същия срок“.
„От една страна, ние сме наистина много щастливи, че всички говорят“, каза Хелфенбейн. „Но в частност за нашата индустрия в тази сделка няма нищо. Ние в момента сме обложени с мита. И ще останем обложени с мита. С наближаването на празничния сезон Хелфенбейн призна, че секторът вероятно ще бъде подложен на напрежение по време на периода.
„Кога ще изчезнат тези мита, защото разчитаме на Китай. Имаме нужда от Китай “, каза той. „Китай е неразделна част от нашата верига за доставки.“
В резултат на митата, наложени от Вашингтон върху износа за Пекин, Хелфенбейн каза: „Трябва да намалим експозицията си към Китай, но това е нещо, което честно казано не искаме да правим и което е много трудно да се направи.“
Според него прехвърлянето на бизнес операциите, които са били преместени в Китай, обратно в САЩ няма да се случи.
„Нямаме възможност да го направим. Ние нямаме способността да го правим. Нямаме къде да отидем, освен Китай и просто ще трябва да плащаме тези мита“, каза още Хелфенбейн.