Търговията на САЩ с Китай е достигнала ново най-ниско ниво през септември, след като американският президент Доналд Тръмп предизвика ескалация на търговската война с нови мита върху потребителски стоки, предава Bloomberg.
Вносът на стоки в САЩ от азиатската страна е спаднал с 4,9% спрямо предходния месец до 37 милиарда долара. Това е най-ниското му ниво от над три години. В същото време американският износ за Китай е намалял с 10% до петмесечно дъно, сочат данните, публикувани във вторник от министерството на търговията.
Общият дефицит в търговията със стоки и услуги на САЩ се е свил до петмесечно дъно от 52,5 милиарда долара. Общият износ на страната е намалял с 0,9% до 206 милиарда долара, докато вносът е спаднал с 1,7% до 258,4 милиарда долара.
Данните отразяват наложените на 1 септември мита от 15% върху китайски вносни стоки на стойност около 110 милиарда долара, които засегнаха популярни продукти като часовниците на Apple, дрехи и обувки.
САЩ и Китай се договориха през октомври за сключване на първоначално търговско споразумение и Тръмп се отказа от част от планираните повишения на митата. Но ако споразумението не бъде подписано до началото на декември, в сила ще влязат нови мита върху китайски стоки, включително лаптопи и мобилни телефони, на стойност от 160 милиарда щатски долара.
Тръмп и китайският президент Си Дзинпин бяха принудени да търсят ново място, за да подпишат така наречената „първа фаза“ на търговската сделка, след като срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество в Чили беше отменена на фона на политическите вълнения в южноамериканската страна.
Търговията между Пекин и Вашингтон се влошава от около година. Според данни на министерството на търговията на САЩ през първите девет месеца на 2019 г. вносът на стоки от Китай е намалял с 13,5%, а износът за страната е спаднал с 14,6%.
Това намали годишния дефицит на търговията със стоки на САЩ с Китай до 266,4 милиарда долара спрямо 306,7 милиарда долара през 2018 г. Макар че Тръмп може да визира това като победа, то причини значителни разходи на земеделските производители и американските компании, които регистрират все по-голям спад на поръчките си, и подложи на натиск рекордно дългото разрастване на икономиката на страната.
Износът на соя е спаднал с 1 милиард долара на месечна база, както и доставките на автомобили и автомобилни части. Междувременно вносът на потребителски стоки, който достигна рекорд през предходния месец, е намалял с 2,5 милиарда долара, а доставките на капиталови стоки са се понижили с 1,1 милиарда долара.
От началото на годината търговският дефицит със стоки и услуги на САЩ се е увеличил до 481,3 милиарда долара спрямо 456,5 милиарда долара за същия период на 2018 г., обусловен от по-големия внос на услуги, включително пътувания и бизнес услуги. Вносът на услуги достигна рекорд от 49,9 милиарда долара през септември.
Анализаторите ще използват посочените данни в прогнозите си за възможно ревизиране на ръста на брутния вътрешен продукт на САЩ през третото тримесечие, който нарасна с 1,9% през третото тримесечие, надминавайки очакванията. Първите ревизирани данни трябва да бъдат публикувани в края на ноември.