fallback

Импийчмънт на Доналд Тръмп ще задълбочи още повече разделението в Америка

Електоратът е толкова наелектризиран, че е на ръба, а в такъв случай денят на изборите през 2020 г. не може да не настъпи по-скоро

17:18 | 02.11.19 г. 7

“Студената“ гражданска война в Америка става все по-ожесточена. В четвъртък Камарата на представителите на САЩ прие официалните процедури за разследването във връзка с евентуален импийчмънт на президента на Доналд Тръмп. За разлика от предварителното гласуване за отстраняването на Тръмп, никой от Републиканската партия не мина по пътеката, за да гласува сега, пише Лойд Грийн в анализ за FT.

За сравнение, през 1998 г. повече от 30 демократически конгресмени подкрепиха откриването на разследване за импийчмънт срещу Бил Клинтън. През 1974 г. вотът в подкрепа на започването на разследване за отстраняване на Ричард Никсън е 410 гласа „за“ срещу 4 „против“. Подкрепа дават и 177 републиканци.

Не само Америка, Конгресът също се промени, посочва Грийн. Преди четири десетилетия страната беше по-хомогенна и политиката й не беше толкова племенна, дори на фона на войната във Виетнам, последствията от движението за граждански права и убийствата на Джон Ф Кенеди и Мартин Лутър Кинг. Никсън беше преизбран, но това не го имунизира от контрол. Скандалът „Уотъргейт“ и последващата стрелба по Арчибалд Кокс, специалният прокурор, който разглежда въпроса, в крайна сметка го обрекоха, пише Грийн.

Доналд Тръмп е третият американски президент, който може да бъде отстранен от Конгреса. По-вероятно е, обаче, точно както и Андрю Джонсън и Бил Клинтън преди него, Тръмп да бъде оправдан, смята той.

Американската конституция изисква две трети супермнозинство, за да бъде президентът отстранен. Републиканците, обаче, контролират горната камара на парламент – Сенатът, затова и присъда „виновен“ изглежда малко вероятна.

И все пак предсказуемостта не прави този процес безсмислен. На този етап процедурата е историческа и значителна, независимо от изхода и, на фона на „замръзналия“ рейтинг на Тръмп (54%) и предстоящите президентски избори през 2020 г. Като минимум импийчмънтът отново ще подчертае ахилесовата пета на президента на САЩ, а именно - границата на политическата му легитимност. Колкото и да се опитват да се измъкнат от този факт, Тръмп и неговите поддръжници са преследвани от факта, че бяха отхвърлени от мнозинството избиратели и само особеностите на американската избирателна система го пратиха в Овалния кабинет вместо опонента му Хилари Клинтън.

Казано по друг начин, импийчмънтът е напомняне, че повече от половината от населението на САЩ не наложи волята си през 2016 г.

Въпреки е президентът и привържениците му определят импийчмънтът като преврат, процесът е описан в Конституцията, като препраща към някогашна Англия. Процесът е предназначен да коригира онези действия, които произтичат от недобросъвестно поведение на обществениците, или с други думи - злоупотреба или нарушение на някакво обществено доверие.

Очаква се процедурата да стигне до окончателно гласуване в Камарата преди Коледа, като в началото на новата година Сенатът ще заседава. Това вероятно ще наелектризира електората, който вече е на ръба, и ще се раздели още повече. В такъв случай денят на изборите през 2020 г. не може да не настъпи по-скоро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:14 | 11.09.22 г.
fallback