fallback

Слабите данни за продажбите на дребно в САЩ тласкат надолу щатските индекси*

През септември продажбите на дребно отвъд океана са отбелязали първия си спад от седем месеца насам

17:43 | 16.10.19 г.
Автор - снимка
Създател

Снимка: Ройтерс

Основните индекси на Нюйоркската фондова бора стартират сесията в сряда на червена територия. Несигурността на инвеститорите е причинена от слабите данни за продажбите на дребно в САЩ, съчетани с постоянните страхове от търговската война, които неутрализират силните резултати от предишната сесия, съобщава CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава със 73 пункта, или 0,27%, до ниво от 26950,98 пункта. Широкият измерител S&P 500 изтрива 7 пункта, или 0,26%, до ниво от 2988,50. Технологичният показател Nasdaq Composite регистрира спад от 31 пункта, или 0,39%, до ниво от 8116,62 пункта.

Продажбите на дребно в САЩ неочаквано намаляха с 0,3% през септември, отбелязвайки първия си спад от седем месеца насам. Свиването на разходите за моторни превозни средства и онлайн покупки наред с други фактори доведоха до понижаване на продажбите на дребно.

Слабите данни възобновиха неотдавнашните опасения от рецесия. Глобалните икономически данни сочат по-бавен растеж, докато производственият сектор в САЩ вече се свива. В центъра на тези тревоги е продължаващата търговска война между САЩ и Китай, чиято развръзка става все по-несигурна.

Wall Street Journal съобщава, че има съмнения относно това колко повече американски земеделски стоки действително ще може да купува Китай и за колко време. Притесненията възникват, въпреки че миналата седмица Китай и САЩ се споразумяха за първата фаза на по-широка търговска сделка.

Междувременно Bloomberg News съобщи, че Китай иска американските мита върху китайски вносни стоки да бъдат напълно отменени, преди да пристъпят към покупката на земеделска продукция.

В същото време инвеститорите са настроени оптимистично по отношение на постигането на сделка за Brexit. Вчера в Брюксел започна решаваща двудневна среща на върха на лидерите на ЕС. Това е последната такава среща, която е насрочена преди приближаващия краен срок за споразумение за Brexit.

Петата по големина икономика в света трябва да напусне ЕС на 31 октомври, а премиерът Борис Джонсън многократно заяви, че няма да иска ново отлагане.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа отчита спад до съответно 1,753% и 2,235%.

При валутната търговия доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, бележи спад от 0,14% до ниво от 98,15 пункта.

Еврото се разменя с ръст от 0,16 на сто до 1,1048 долара за евро.

На петролните пазари цената на международния бенчмарк Брент се покачва с 26 цента до 59,09 долара за барел. В същото време фючърсите върху американския лек суров петрол WTI поскъпват с 31 цента до 53,19 долара за барел.

Цената на златото бележи ръст с 0,28% до ниво от 1486,77 долара за тройунция.

*Информацията е актуална към 17:11 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:24 | 13.09.22 г.
fallback