Американската компания Boeing се е съгласила да инвестира 20 млн. долара за миноритарен дял във Virgin Galactic, която се готви да изведе клиенти в Космоса догодина, предава Bloomberg.
Двете компании ще си сътрудничат, за да моделират бъдещето на туристическите пътувания в Космоса. В дългосрочен план Virgin Galactic насочва поглед към високоскоростното придвижване на пътуващи със самолет по цял свят – начин на транспортиране, за чието постигане ще са необходими години.
Сделката поставя двете компании на позиция да изследват пазара на пътуването със свръхзвукова скорост над земната атмосфера, като сведат придвижването в цял свят до два часа или по-малко. Компанията на Илон Мъск Space Exploration Technologies също обяви планове за подобни полети в бъдеще.
Инвестицията на Boeing е катализатор за по-широко и дълбоко сътрудничество“, заяви главният изпълнителен директор на Virgin Galactic Джордж Уайтсайдс.
Бъдещето на високоскоростното пътуване със самолет е „голяма шахматна дъска“ с много инженерингови, технологични и финансови проблеми, които трябва да бъдат разрешени, отбелязва Уайтсайдс в интервю за Bloomberg. „Можем да започнем да разрешаваме някои от тези въпроси“, допълва той.
Boeing ще направи инвестицията чрез подразделението си HorizonX Ventures. Следващата година компанията ще превози първите си космически клиенти – астронавти, до Международната космическа станция в рамките на програмата за пътнически екипаж на НАСА.
Инвестицията на Boeing съответства на плановете на Virgin Galactic да стане публична до края на годината в рамките на сливането си със Social Capital Hedosophia Holdings, която ще има дял от 49% в новата компания. Решението за листването на Virgin Galactic на борсата, обявено през юли, цели набирането на около 800 млн. долара за компанията на британския милиардер Ричард Брансън.
Брансън прекрати преговорите за инвестиция от около 1 млрд. долара във Virgin от Саудитска Арабия миналата година след убийството на журналиста Джамал Кашоги, колумнист на Washington Post.
Междувременно беше съобщено, че Boeing си е осигурила първата нова поръчка през последните месеци за един от приземените си самолети 737 MAX. Общият брой на доставките й за първите девет месеца на годината са намалели наполовина спрямо същия период на миналата година.
Регулаторите приземиха 737 MAX в цял свят след втора катастрофа с жертви през март, при която загинаха всички 157 души на борда на самолет на Ethiopian Airlines.
Доставките на Boeing са намалели с 47% до 302 самолета през първите девет месеца на годината. През септември са били доставени 26 самолета спрямо 87 година по-рано, съобщава Ройтерс.
Преди приземяването на MAX Boeing, чиито доставки достигнаха 806 самолета през 2018 г., си поставяше за цел да достави 900 машини тази година.